Норвежка корабна компания обяви, че е модифицирала един от своите кораби, за да инсталира „първата в света“ бордова система за улавяне и съхранение на въглеродни емисии с цел намаляване на емисиите. Според корабособственика Solvang емисиите на парникови газове на Clipper Eris ще бъдат намалени с до 70 %. По време на модернизацията в сингапурска корабостроителница корабът - 160-метров превозвач на етилен - е оборудван със система за филтриране на отработените газове, която улавя CO2.
Снимка iStock
След това CO2 се втечнява и съхранява в резервоари на борда, за да бъде заровен в скалите или използван за други промишлени цели. „Улавянето на въглерода на борда в комбинация със съществуващата технология за почистване е значителен кратък път към декарбонизацията на световния дълбоководен флот“, заяви в изявление в четвъртък главният изпълнителен директор на Solvang Едвин Ендресен. „Това се откроява като едно от най-обещаващите решения за бъдещите плавателни съдове“, добави той.
Трудна декарбонизация на морския транспорт
Международният морски транспорт е отговорен за между два и три процента от световните емисии на парникови газове, но декарбонизацията му е трудна задача поради технологичните пречки и международния характер на сектора. Въпреки това държавите членки на Международната морска организация (ММО) приеха стратегия, целяща намаляване на нетните емисии на парникови газове от международното корабоплаване с 20 до 30 % до 2030 г., със 70 до 80 % до 2040 г. и до нула до 2050 г.
Още: Прогноза: Пътуващите със самолет ще се удвоят в следващите 20 години
Технологията за улавяне и съхранение на въглерод на борда (OCCS), инсталирана на Clipper Eris, е пилотен проект. Solvang има още седем кораба в процес на изграждане, които са проектирани така, че потенциално да бъдат оборудвани със системата, заяви компанията. „Въвеждането на възможности за улавяне и съхранение на въглероден диоксид на борда на Clipper Eris е голям скок напред в областта на морската устойчивост“, заяви Роджър Холм, президент на финландския производител на корабни двигатели Wartsila - партньор в проекта.
Още: Първа страна в света налага данък върху вредните емисии от земеделие