Норвегия наложи същата забрана на Русия, каквато Литва приложи за Калининград

29 юни 2022, 09:31 часа • 11761 | прочитания

Норвегия забрани преминаването на товари за руските селища на Шпицберген – архипелагът в Северния ледовит океан, намиращ се между двете страни. Телевизионният канал NRK съобщи, че Русия вече не може да извозва товари през единствения контролно-пропускателен пункт Стурског на границата с Норвегия и близо до Мурманск.

Още: Още страда от ракa, а нови проблеми застигнаха крал Чарлз III

Още: Един от най-бруталните живи серийни убийци в света призна за още 11 жертви

Конкретното заявление за разрешително за транспорт е отхвърлено на 15 юни 2022 г., съобщава Министерството на външните работи в Осло пред NRK. 20 тона руски стоки са били спрени на граничния пункт Стурског, съобщи Е24 миналия уикенд. Те са били предназначени за руския миньорски град Баренцбург на Шпицберген. Зад заявката стои руска транспортна компания. От мярката са засегнати около 400 души.

Още: Лицемерка и страхливка: Украинците се нахвърлиха с възмущение на американската посланичка (СНИМКИ)

Още: "Това е сигнал към Вашингтон, че Путин ще продължи да убива": Посолството на Украйна у нас с реакция след руската атака

Освен това минната компания „Тръст Арктикугол“ и руското посолство са изпратили писмо до Министерството на външните работи относно случая. В него те молят Норвегия, която не е членка на ЕС, но е в НАТО, да направи изключение от санкциите срещу Русия. Според Министерството на външните работи в Осло прагът за издаване на разрешение е доста висок. Сири Свендсен от ведомството казва, че норвежкото законодателство се прилага в Баренцбург и в миньорското селище Пирамидата по същия начин, както в останалата част на Шпицберген, въпреки че тези общности са руски.

В писмото на руснаците се посочва, че се опасяват от хуманитарна криза, ако стоките не бъдат пуснати да преминат през Стурског. В началото на седмицата NRK са се свързали с руския генерален консул Сергей Гушчин. Той казва, че ситуацията е „стабилна“ и се работи за получаване на разрешение за освобождаване на стоките по хуманитарни причини. По-късно той даде повече подробности на руския уебсайт news.ru. Според него тръстът „Арктикугол“ разполага с други начини за транспортиране на стоки и няма опасност от „глад“.

Още: 1 година производство на снаряди за 2 дни бой с Русия - какво може да направи Полша?

Още: Контраатака: Вучич зове своите "да си върнат откраднатата държава"

„В магазините има по-малко плодове и зеленчуци. Освен това няма достатъчно руско брашно и млечни продукти, казва той“. Посочва също, че резервни части, медицинско и техническо оборудване обикновено се транспортират през Тромсьо, а сега не се доставят за руските селища на Шпицберген.

„Норвегия ще се погрижи за основните нужди на местното население“, казва Сири Свендсен от Министерството на външните работи. Губернаторът на Шпицберген - Ларс Фаузе, споделя, че поддържат редовен контакт с тръста „Арктикугол“ относно доставките. „Мога да ви уверя, че никой няма да пострада в каквато и да е посока, докато Норвегия е тази, която има пълен и цялостен контрол над архипелага“, твърди той.

Още: Данни от НАТО: Близо милион загинали руски войници от началото на войната

Още: Вече не е надежден партньор: Германия иска да си вземе златото от САЩ

Мярката на Осло е подобна на тази, която Литва наложи спрямо Русия - а именно блокиране на достъпа на руски товари от континенталната част на страната до ексклава Калининград през литовска територия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес