Европейски надзорен орган заяви в четвъртък, че Норвегия е прекалила с ограниченията си за движение, целящи да възпрат пандемията, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Въпреки че скандинавската държава не е член на ЕС, тя е част от Европейското икономическо пространство, което включва ЕС и държавите-членки на Европейската асоциация за свободна търговия - с изключение на Швейцария - и в която свободното движение на хора е общото правило.
Надзорният орган на ЕАСТ, който следи за спазването на нормите от страна на членовете на ЕИП, заяви в четвъртък, че смята, че ограниченията за движение, приети от Норвегия в отговор на пандемията, са били прекомерни.
"Държавите от ЕИП имат право да ограничават движението на граждани на ЕИП в усилията си за ограничаване на пандемията COVID-19“, се казва в изявление на ЕSА. "Но такива ограничения не трябва да надхвърлят необходимото, трябва да бъдат последователни и не трябва да бъдат дискриминационни", добавят от органа.
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
На 29 януари Норвегия затвори своите граници за повечето пътници, с редки изключения. Оттогава правилата са облекчени, но до миналата седмица чужденците, които са законно пребивавали в страната, са били блокирани да влизат, освен ако не са били в национален регистър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
"През последните месеци ЕSА отбеляза значителен брой хора, засегнати негативно от норвежките ограничения за влизане. Те включват хора, на които е ограничен достъпът до домовете им, блокирани са да заемат нови работни места или да се върнат на съществуващата си работа или са възпрепятствани да виждат своите партньори и членове на семейството си", се добавя в констатацията. Органът изпрати официално уведомително писмо до Норвегия, първата стъпка в процедура за нарушение срещу членове на ЕИП. Сега норвежкото правителство разполага с шест седмици, за да изложи своите аргументи, преди ESA да вземе окончателното си решение.
"Нашите строги правила за влизане са основна причина, поради която през цялата пандемия имахме по-ниско ниво на инфекция от повечето други страни в света," каза министърът на правосъдието Моника Меланд пред вестник "Дагбладет”. "Но правилата, разбира се, трябва да са в съответствие с нашите правни задължения съгласно ЕИП", добави Меланд.