Тони Блеър, бивш британски премиер и посланик в Близкия Изток, заяви, че изпращането на сухопътни войски в борбата срещу групировката Ислямска държава (ИД) не трябва да се изключва като вариант.
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Блеър каза, че познава "както и всеки друг" трудностите от подобен ход, но смята, че той не трябва да се изключва.
Джихадистите от ИД контролират големи части от Ирак и Сирия, а призивите за по-строги действия срещу тях зачестиха след обезглавяването на двама американски журналисти и един британски хуманитарен работник в Сирия. САЩ извършват въздушни удари срещу ИД в Ирак от миналия месец, а Франция се включи във въздушните нападения в петък.
"Напълно разбирам липсата на желание за сухопътни действия от страна на Запада. Не трябва обаче да изключваме това в бъдеще, ако е крайно наложително. При условие, че има съгласие от народа, за който има пряка заплаха, и с най-големия възможен алианс, ние трябва да изпълним ангажимента си", написа той в текст, публикуван на сайта на неговата фондация Tony Blair Faith Foundation.
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Блеър добавя, че нито една сила "няма да бъде достатъчна" в борбата срещу ИД. "Те могат да бъдат обградени, прогонени и до някаква степен ограничени от въздушните сили. Така обаче не могат да бъдат унищожени. Този екстремизъм може да бъде изкоренен само, ако се отиде до неговия извор и се поведе борба срещу него", пише още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край
Още: Руски стратегически бомбардировач се разби в Сибир, един от летците е загинал (ВИДЕО)
Според Блеър конфликтът в Ирак и Сирия е част от глобален проблем с радикалния ислям, който предизвиква насилие и в Пакистан, Нигерия, Мали и китайския Синдзян-уйгурски автономен регион.
"Това не е сблъсък на цивилизации. Това е борба между тези, които вярват в мирното съществуване на хора от всички религии и екстремисти, които използват религията по грешен начин като източник на насилие и конфликт", пише Тони Блеър.