Жителите на Венеция отхвърлиха възможността за автономно местно управление за пети път през последните 40 г. Реши го ниската избирателна активност на референдума в неделя (1 декември) - само 21% гласуваха. Мнозинството подкрепи Венеция да се отдели от индустриалната област Местре, но вотът остава невалиден, защото не беше преминат прага от изискваните 50% , пише "The Guardian".
Още: Вече в действие: Първа мярка на Тръмп срещу Путин заради Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Преди референдума се проведе разгорещен дебат след опустошителните наводнения през ноември. Поддръжниците на отделянето прогнозираха по-висока активност на референдума. Очаквахме много по-добър резултат, коментира резултатите Марко Гаспаринети, който ръководи активистката група Gruppo 25 Aprile.
Тези, които агитираха за автономия, се заканват да обжалват вота с мотива, че кворумът е нелегитимен, тъй като референдумът е с консултативен характер.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Наводненията изсветлиха още повече проблемите на Венеция и сепаратистите вярват, че ще се справят по-добре с проблемите, ако сами държат контрола.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Кметът на Венеция Луиджи Бруняро беше обвинен в саботаж на вота, защото призоваваше хората да се въздържат и да не гласуват на референдума.
Никола Пеликани, парламентарист от лявоцентристката Демократическа партия, цийто център е в Местре, също се противопостави на референдума. Той каза пред "The Guardian": "Резултатът показа, че референдумът е анахроничен. Има много лоши чувства в историческия център към кмета, но не можем да разделим града заради това. Сега трябва да се съсредоточим върху изборите за кмет през май и да работим за изграждането на силна алтернатива."
Едно от най-големите притеснения за управниците е, че населението на Венеция продължава да намалява - от 175 000 души в годините след Втората световна война до 55 000 души днес. Много хора са напуснали заради масовия туризъм и повишаването на нивото на водата, което често води до наводнения.
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
До 1926г. Венеция управлява сама административно 11-те обитаеми острова, които са в пределите й. Бенито Мусолини обаче ги обединява с индустриалното Местре. Планът е работил относително добре в началото.
Последният референдум се проведе след неуспешни опити за отделяне през 1989, 1994 и 2003 г.