Нидерландия забранява убийството на малки домашни животни от собствениците им

19 май 2023, 10:33 часа • 1627 | прочитания

Нов закон, който забранява на собствениците на домашни животни да убиват малките си любимци, беше одобрен с мнозинство в долната камара на нидерландския парламент, съобщи RTL Nieuws. Законът беше предложен от партията за защита на правата на животните PvdD.

Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?

Ако бъде одобрен с мнозинство и от Сената, законът ще се прилага за собствениците на малки домашни любимци като морски свинчета, хамстери, зайци, порове и плъхове. През 2014 г. беше приет подобен закон за гъските, кучетата и котките.

Официални данни липсват, но депутатът от PvdD Франк Васенберг твърди, че често се случва собствениците сами да отнемат живота на болни или стари домашни любимци, тъй като не могат да си позволят ветеринарните разходи. "Случва се животните да бъдат смазани с камък или старите животни да бъдат инжектирани със самоделни коктейли от лекарства или обезболяващи", твърди той.

Васенберг посочи собствениците на развъдници като основен фактор, допринасящ за този проблем. Той твърди, че малките животни като морски свинчета, хамстери или зайци, често биват убивани, просто защото не са с желания пол или цвят, което води до намаляване на стойността им при продажба. По негови оценки, подобни практики се случват ежеседмично или дори ежедневно.

Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито

Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)

ОЩЕ: 10 истории за животни-герои, които се прочуха през 2022 г.

Това ново законодателство е подложено на критики. Някои твърдят, че в определени случаи е по-хуманно собствениците или развъждащите животните сами да ги умъртвят, тъй като така могат да намалят ненужния стрес и болка.

Сега министърът на земеделието Пиет Адема ще определи обхвата на новото законодателство. Вероятно то няма да влезе в сила преди 2024 г., тъй като трябва да бъде разгледано и гласувано в Сената.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес