Нидерландия окончателно премахна всички пречки пред пълноправното влизане на България в Шенген. Това стана след дебати в парламента на страната снощи, предава БНР.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Без австрийското предложение за влизане само по въздуха
Гласуването в наша полза не събра необходимото мнозинство от 76 депутати, но бе отхвърлено предложение за влизането ни в Шенген само по въздуха, както поиска Австрия.
Още:Рюте: България постигна напредък и би било глупаво да упорстваме за Шенген
Преди седмица правителството на премиера Марк Рюте реши, че България изпълнява всички изисквания за влизане в Шенген и изпрати писмо до парламента. Депутатите имаха три възможности – да подкрепят решението, да го отхвърлят или да не го разглеждат, което означава пълно съгласие с действията на кабинета.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
По време на дебата обаче бе внесена резолюция от създадената едва през лятото партия "Нов обществен договор" - четвърта сила в момента в Нидерландия. Тя подкрепи позицията на Австрия страната ни да бъде допусната в Шенген постепенно и първо само по въздуха. Предложението обаче не събра достатъчно гласове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Унгария официално обяви, че ще ни пусне в Шенген (ВИДЕО)
Зелена светлина за пълноправно членство
Изненадващо, "Народната партия за свобода и демокрация" на Марк Рюте гласува "за". Още по-изненадващо обаче, крайно дясната "Партия за свободата", която взе най-много гласове на парламентарните избори преди месец, не гласува. Ако нейните депутати бяха "за", позицията на Нидерландия щеше да бъде за влизане на България в Шенген по въздуха.
Още: Оказали ли са натиск американски дипломати върху Нидерландия и Австрия за България в Шенген?
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Предложението щеше да събере 86 гласа при необходими 76. За пълноправно присъединяване гласуваха 59 депутати. Това също не прави необходимото абсолютно мнозинство. На практика обаче това означава, че е отхвърлено искането на влезем само по въздух, което ни дава зелена светлина за пълноправното членство, обясниха дипломати.