Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Неутрална Швейцария обмисля военна подкрепа за Украйна - и има 96 танка "Леопард"

04 февруари 2023, 06:45 часа • 2672 прочитания

В швейцарския парламент е внесен законопроект, който може да разреши на Германия, Испания и Дания да предоставят на Украйна боеприпаси, произведени в Швейцария. В него се предлага също така да се разреши на властите да продадат на Полша, Словакия и Чешката република танкове „Леопард" на въоръжение в швейцарската армия в замяна на други танкове, които трите държави искат да изпратят на Киев.

Още: В Хърватия започват бойкот и на банките, и на мобилните оператори?

Още: Хвърляне на гранати и разминиране: Деца в руски детски градини показаха военната си подготовка (СНИМКИ, ВИДЕА)

В интервю за агенция Блумбърг депутатката от Свободната демократическа партия и вносителка на законопроекта Майя Риникер заяви: „Не можем да се откажем от неутралитета си, но се налага да помислим какви възможности имаме да подкрепим страната, която защитава същите демократични ценности, както и Швейцария."

В тази връзка Блумбърг коментира, че до преди руската агресия в Украйна е била немислима подобна дискусия в Швейцария, която не е предоставяла оръжие на нито една от страните както по време на Първата, така и през Втората световна война.

Швейцария разполага с 96 танка "Леопард"

Още: Дежавю: Роджър Уотърс ще изнесе доклад на Съвета за сигурност на ООН

Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови

Швейцария държи на склад 96 танка „Леопард", които обаче вече 10 години не е използвала и дори планира да ги снеме от въоръжение. За тяхната продажба властите се нуждаят от разрешението на парламента. От швейцарското министерство на отбраната са съобщили за Блумбърг, че досега няма запитвания за закупуването на тези танкове – нито от някоя европейска държава, нито от страна на производителя им – германския концерн „Райнметал".

Танкове за по 1 швейцарски франк

Риникер предложи танковете, които ще бъдат изведени от експлоатация, да бъдат продадени на символична цена от по 1 швейцарски франк на заинтересовани източноевропейски страни от ЕС. В хода на обсъжданията в парламента обаче нейната идея е била отхвърлена, уточни депутатката. В същото време, освен от свободните демократи, предложението за продажба на оръжията на други страни от ЕС се подкрепя от още две партии - центристката Зелена либерална партия и от дясноцентристката партия „Център". Първата политическа сила в парламента - консервативната Швейцарска народна партия няма да подкрепи законопроекта, е казал за Блумбърг нейният заместник Томас Ески.

Според най-новите проучвания на общественото мнение мнозинството швейцарци (55% от населението на страната) са съгласни Швейцария да разреши на трети страни да продават оръжие и боеприпаси швейцарско производство, а 40 процента са против.

Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)

Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес