Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нещо опасно става в Косово. Проваля ли се Брюксел там?

27 юни 2023, 20:56 часа • 19306 прочитания

Европейският съюз не разполага с необходимото доверие, за да разреши проблемите между Косово и Сърбия чрез преговори. Това казва политологът Флориан Бибер в интервю за АРД. Анализаторът отбелязва, че в същото време ЕС не може да бъде заменен като посредник между двете балкански страни.

Още: Гърция се поучи от войната в Украйна: Ще развива ракетната си артилерия

Още: Руският газ и АЕЦ Запорожие: Икономическите битки между Русия и Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Напрежението в Косово ескалира през май, след като трима косовски албанци бяха назначени за кметове в общини с преобладаващо сръбско население. Заради избухналите размирици КФОР увеличи присъствието си със 700 войници и засили мерките за сигурност около някои общини. При сблъсъците бяха ранени 30 италиански и унгарски войници, десетки протестиращи пострадаха.

Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 година. Въпреки това властите в Белград все още я смятат за сръбска провинция. В страната живеят около 120 хиляди сърби, като по-голямата част от тях са предимно в северната ѝ част.

Лостовете на ЕС на Западните Балкани

Още: Зеленски ласкае егото на Тръмп и трупа преднина пред Путин: Идва ли ендшпилът на войната?

Още: За да не щурмуват през река Днепър: Руснаци сами саботират лодки, твъдят украински партизани

Флориан Бибер припомня за старото обещание на Брюксел, че ако Сърбия и Косово нормализират своите отношения, ще могат да разчитат на по-бързо присъединяване към ЕС. Според експерта по Балканите днес това вече не изглежда реалистично. "В Сърбия вече няма мнозинство за присъединяване към ЕС", посочва Бибер. "А Косово не може да разчита на това, че държава - членка на ЕС няма да блокира процеса по присъединяването отново." По този начин Европейският съюз е загубил най-важния аргумент за компромис между двете държави, смята той.

Флориан Бибер, който е и историк на съвременността и професор в Университета в Грац "Карл-Франценс", коментира, че се е създало впечатлението, че Брюксел е "доста безкритичен" към сръбския президент Александър Вучич: "Очевидно те се опитват да го примамят далеч от прекалено близката прегръдка на Владимир Путин. С надеждата, че Сърбия дори може да се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия. Но с опита да ухажва президента Вучич, човек рискува да е безкритичен към сръбската политика и непропорционално критичен към политиката на Косово", коментира Бибер.

Новият подход на Брюксел и Вашингтон към Сърбия

Според него политиката на САЩ и ЕС към Белград е сравнително ясна. "Те наистина искат да се опитат да изолират Путин на Балканите и да привлекат Вучич на страната на Запада. И Вучич експлоатира това доста съзнателно", казва политологът пред АРД. "Той използва тази западна подкрепа, за да увеличи собственото си пространство за маневриране. Мисля, че е малко вероятно да прекъсне всички връзки с Путин заради това. Той използва, както го прави от много години, тази игра между великите сили..."

Още: Зеленски: Тръмп може да спре Путин, той е силен и непредсказуем

Още: Арестуван и осъден условно: Холивудски актьор в челен сблъсък с полицията в Атина

На въпрос на германската обществено-правна телевизия дали премиерът на Косово Албин Курти също не е част от проблема, вместо да бъде част от решението, Флориан Бибер отговаря, че Курти "със сигурност е много по-малко склонен да чува западните си партньори". Той е започнал кариерата си "с думите, че Косово трябва да решава самостоятелно и да не се вслушва прекалено много в западните партньори", припомня политологът.

Проваля ли се Западът?

Предшествениците на Албин Курти "бяха склонни да се вслушват в Запада, защото самите те бяха корумпирани и замесени във военни престъпления. И следователно бяха по-лесни за изнудване. Курти не подлежи на изнудване, отбелязва анализаторът. "И човек трябва да се запита дали западната политика може би също не е част от проблема."

Експертът по Балканите предупреждава: "Да вярваме, че просто имаме премиер, който е послушен и ще прави това, което искаме, май не е най-правилната политика."

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес