Нивото на водата във взривения язовир "Каховка" е намаляло с около 2,8 метра от вторник насам, като е достигнало 14,03 метра до 18:00 часа местно време вчера, 7 юни. Ако нивото падне под 12,7 метра, АЕЦ "Запорожие" повече няма да може да изпомпва вода от язовира към площадката си. Това каза генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, цитиран на сайта на организацията.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Скоростта на почасовите загуби леко се е забавила до между 5 и 7 сантиметра на час от пика от 11 см/час на 6 юни, добави той, цитирайки информация на експерти на МААЕ, които са на място в ядрената електроцентрала.
Въпреки това от думите на Гроси става ясно, че остават около 2 метра преди ситуацията да стане наистина сериозна.
Ако нивото на водата в язовира падне под 12,7 метра, АЕЦ повече няма да може да изпомпва вода към площадката. Тъй като пълният размер на щетите на язовира остава неизвестен, не е възможно да се предвиди дали и кога може да се случи това. Ако сегашният темп на спад продължи обаче, нивото от 12,7 метра може да бъде достигнато в рамките на следващите два дни (използваните височини са спрямо Балтийско море), се посочва на сайта на МААЕ.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Подготвяйки се за такава възможност, АЕЦ "Запорожие" непрекъснато попълва водните си резерви – включително на големия охладителен басейн до централата, както и на по-малките басейни и прилежащите канали – чрез водата от язовир "Каховка", докато това все още е възможно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
ОЩЕ: Хората са в капан: На окупирания бряг на Днепър руснаците отказват да организират евакуация (ВИДЕА)
Когато са пълни, тези водни източници ще бъдат достатъчни, за да осигурят на централата водата, от която се нуждае, за да охлади шестте си реактора, както и отработеното гориво за няколко месеца, обясняват от МААЕ. Въпреки че шестте реактора на АЕЦ са в режим на спиране, те все още се нуждаят от охлаждаща вода, за да предотвратят стопяването на горивото и възможно изпускане на радиоактивен материал.
Според Рафаел Гроси „в най-лошия случай, без охлаждане, рискувате да се разтопите там, с трагични последици за околната среда“.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
"Не искаме да създаваме паника, но това е сериозна ситуация, защото обикновено се нуждаете от гарантирано количество вода, която циркулира в тези реактори. Ако започнете да губите тази способност, ще имате проблем. Проблемът може да се забави за няколко дни или седмици, но проблемът ще е налице", каза той, цитиран от Sky News.
ОЩЕ: Киев: С взривяването на язовира Русия остави Крим без вода за следващите 10 години
Рафаел Гроси ще посети Запорожие следващата седмица, за да оцени ситуацията на място. Освен това той ще засили присъствието на МААЕ в атомната централа, като замени настоящия екип с по-голяма група, която ще пътува заедно с него през фронтовата линия.