Европейският съюз има за цел да достави над 1 милион снаряда на Украйна до края на 2024 г., заяви украинският министър-председател Денис Шмихал след среща с висшия дипломат на ЕС Жозеп Борел в Киев на 7 февруари.
Още: Докъде стигна настъплението на Русия в Донбас
Още: Електрически коли: как Китай превзема пазара в Европа
Какво обеща Борел в Киев?
Наскоро самият Борел призна, че блокът няма да изпълни обещанието си да предостави един милион артилерийски снаряда до месец март 2024 г., какъвто бе първоначалният план. Предвижда се дотогава да бъдат дадени на Киев само около половината от този брой - т.е. 500 хиляди.
Още: Колко от обещаните 1 млн. снаряда ще даде Европа на Украйна? Прогноза на дипломати от ЕС
"Високо ценим военната помощ на ЕС", заяви Шмихал, който даде съвместна пресконференция с Борел. "Европейската отбранителна индустрия изгражда своя капацитет и съм сигурен, че скоро ще го усетим".
Още: Феминистът, който много обичаше жените: гениалният Пучини
Още: В Русия: Заплатите растат, пенсиите падат
По време на събитието Жозеп Борел съобщи, че до края на годината общото количество боеприпаси, доставени като дарения, ще бъде около 1 155 000.
Още: Кулеба: Северна Корея е по-ефективен партньор за Русия, отколкото Западът за Украйна
Още: Гренландия се топи по-бързо, отколкото си мислим
Още: Украйна има по-добър вариант от НАТО, а Путин няма да пречи? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи?
Още: Палят и рушат: Руските пенсионери не спират, телефонните измами работят (ВИДЕО)
ЕС удължи свободната търговия с Украйна
Междувременно Шмихал приветства решението на Европейската комисия да удължи срока на действие на споразумението за свободна търговия с Украйна до юни 2025 г. Регламентът, който беше приложен през 2022 г., предизвика редица търговски спорове със съседите на Украйна, най-вече с Полша, където имаше блокади на превозвачи по границата.
Ръководителят на украинското правителство добави, че Киев иска да фиксира режима на свободна търговия като част от споразумението за асоцииране на страната с ЕС.
Снимка: Getty Images
За какво още говориха Борел и украинският премиер?
По думите на Шмихал - той и Борел са обсъдили и конфискацията на руските активи, замразени в европейски сметки. Досега ЕС не желае да конфискува активите, но подкрепи план за финансиране на Украйна с печалбите, генерирани от замразените средства: Посланиците на ниво ЕС одобриха: Печалбите от замразени руски активи отиват за Украйна.
Борел пристигна в Киев на 6 февруари в знак на постоянния ангажимент на ЕС към Украйна, която е изправена пред руската агресия. Европейската помощ е все по-важна сега, когато подкрепата от САЩ остава в застой поради вътрешнополитически спорове: Политическа буря в САЩ: Куп гласувания за Украйна и мигрантите очертават нов курс.
Днес Борел трябваше да прекара часове в убежище, след като Русия нанесе масиран удар по украински градове, включително Киев. Преди срещата си с Шмихал той се обърна и към украинския парламент и проведе среща с председателя му Руслан Стефанчук.