Съюзниците от НАТО трябва да сключат повече договори с отбранителни компании, за да увеличат производството, тъй като запасите им от боеприпаси са на изчерпване. Това заяви генералният секретар на военния съюз Йенс Столтенберг и призова държавите членки да изразходват поне 2% от БВП за отбрана възможно най-скоро.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
"Трябва да направим повече в целия Алианс", за да увеличим производството, заяви ръководителят на НАТО в интервю за Bloomberg. Столтенберг е в норвежката столица Осло, където се проведе двудневна среща на външните министри на военния блок.
Пратениците обсъдиха кандидатурата на Украйна за присъединяване към НАТО и други начини за осигуряване на дългосрочна подкрепа за страната, докато тя отблъсква нападението на Русия.
ОЩЕ: Столтенберг допусна украински удари по руска територия
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
"Това, от което се нуждаем, е действително да се подпишат договори, защото тогава индустрията е готова да инвестира и да увеличи производството", каза Столтенберг пред Bloomberg.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
НАТО е поканила представители на отбранителната индустрия да се присъединят към срещата на министрите на отбраната в Брюксел по-късно този месец, за да се улеснят контактите, добави той. Ръководителят на НАТО изрази надежда, че съюзниците ще се споразумеят и за план за действие за отбранителната промишленост, когато лидерите се съберат във Вилнюс през юли. Стратегията ще трябва да очертае как да се увеличат производството и съвместните поръчки, но също и как да се осигури оперативна съвместимост и стандартизация.
Алиансът се споразумя и за нови насоки за боеприпаси с решаващо значение, включително 155-милиметрови артилерийски снаряди, за да се гарантира, че страните разполагат с по-големи запаси. Целта е и да продължат да подкрепят Украйна, и да обезпечат собствените си отбранителни нужди.
"Досега съюзниците изчерпваха запасите си, за да могат да подкрепят Украйна - това не е устойчив път, така че трябва да увеличим производството, за да изпълним тези нови и по-амбициозни цели", заяви Йенс Столтенберг.
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
Още: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация