НАТО подготвя през следващата година най-голямото си съвместно командно учение от Студената война насам, събирайки повече от 40 000 войници, за да тренира опити за отблъскване на руска агресия срещу своя страна членка, пише „Файненшъл таймс“.
Учението "Steadfast Defender" е част от бързите усилия на НАТО да се превърне от алианс за реакция при кризи във военен съюз, предизвикани от руската инвазия в Украйна. То ще започне през пролетта на 2023 година и се очаква да включва между 500 и 700 въздушни бойни мисии, повече от 50 кораба и около 41 000 военнослужещи, заявиха представители на НАТО. То има за цел да моделира потенциални маневри срещу враг, създаден по модела на коалиция, водена от Русия, наречена за целите на учението „Окас“ (Occasus).
Учението е първо по рода си и от гледна точка на техническите възможности, като използва реални географски данни за създаване на по-реалистични сценарии за войските.
ОЩЕ: Денков за агресора Русия в Черно море: На сила се отговаря със сила (ВИДЕО)
В учението ще се включи и Швеция, с което общият брой на участващите държави ще достигне 32. Учението ще се проведе в Германия, Полша и Прибалтика през февруари и март 2023 година и е част от нова стратегия за обучение, според която военният алианс ще провежда две големи учения всяка година вместо едно.
Според източника НАТО ще се обучава и за противодействие на терористични заплахи извън непосредствените си граници.
Балтийските страни особено активно призовават НАТО да укрепи източния си фланг, тъй като по границата с Беларус се струпват руски войски, а президентът на Русия Владимир Путин заяви за преместването в Беларус на тактически ядрени оръжия, въпреки че присъствието им не е потвърдено. НАТО разположи многонационални батальони в балтийските държави, за да забави напредъка на всеки агресор в случай на инвазия. През юни Германия заяви, че ще задържи 4000 военнослужещи в Литва за постоянно.
ОЩЕ: Латвия започва мащабни военни учения, които ще продължат цял месец