Започва двудневната среща на върха на НАТО, която съвпада със 70 годишния юбилей на Алианса. Във форума участват лидери от всички 29-страни членки на военния блок, сред които и президентът Румен Радев. В българската делегация са и вицепремиерите Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов в качеството им на министри съответно на външните работи и на отбраната.
Още: Три години война в Украйна: Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща пристигнаха в Киев (ВИДЕО)
Още: Шкварек: Вотът в Германия беше своеобразен референдум за войната в Украйна и мигрантите
В Лондон държавният глава Румен Радев и съпругата му Десислава Радева ще участват в прием, даван от Нейно Величество Елизабет II – кралица на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, в чест на държавните и правителствени ръководители на страните-членки на НАТО и техните съпруги. В рамките на различни формати българският президент ще разговоря с министър-председателя на Великобритания Борис Джонсън, както и с президента на САЩ Доналд Тръмп.
На срещата на върха президентът Румен Радев ще произнесе кратко слово и ще има и двустранни разговори с двама лидери - със словашкия президент Зузана Чапутова и с испанския премиер Педро Санчес.
Британски медии отбелязаха в навечерието на срещата, че България е станала последната от само 9 от общо 29-те страни-членки на НАТО, които са изпълнили критерия да заделят 2 процента от Брутния вътрешен продукт за отбрана.
Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд
НАТО е с репутацията на най-голям и мощен военен съюз в историята. Алиансът обаче посреща своята 70-а годишнина в труден момент. Юбилеят е помрачен както от напрежение между страните-членки, така и от сериозните предизвикателства, пред които е изправена като гарант на мира и сигурността, отбелязват коментатори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Дискусиите, встрани от протоколното събитие, се очаква да бъдат фокусирани върху променящите се геополитически отношения и трудните въпроси около единството на съюза и неговото бъдеще.
Френският президент Еманюел Макрон разгорещи страстите миналата седмица с изявление, че „НАТО е в мозъчна смърт“ и че „трябва да се пробуди“. Тази реплика на Макрон предизвика недоволството на немалка част от съюзниците, но бе посрещната с одобрение от Русия. Отношенията с Русия са сред най-наболелите проблеми и вероятно ще бъдат обсъдени на допълнителни разговори в рамките на срещата. От друга страна операциите на Турция, която е член на НАТО, в Северна Сирия, не срещат одобрението на много страни.
Остовните теми за разговори на върха ще бъдат единството на Алианса и неговото бъдеще и стратегическите геополитически предизвикателства пред НАТО.
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Сред въпросите, които ще бъдат разисквани в кулоарите на срещата в Лондон, е изграждането на 5G мрежата в Европа.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп пристигна в Лондон и няма да пропусне отново да заяви на европейските си съюзници да не допуснат китайският гигант Huawei да изгражда 5G мрежата на Стария континент. Като част от търговската война между Съединените щати и Китай се разглежда и спора между компанията и американската Федерална комисия по съобщенията, която ограничи нейния бизнес с малкото останали ѝ американски клиенти. Посланикът на САЩ в ЕС Гордън Саундланд беше категоричен, че Вашингтон не може да поддържа тесни връзки с европейските си партньори в чувствителни области, като сигурност, отбрана и телекомуникации, докато не се откажат окончателно от Huawei.
В същото време британските служби предупреждават, че Huawei е потенциално опасен партньор за ЕС заради подозренията, че шпионира за китайските власти. Германия все още не е изключила китайската компания от списъка с фирми за изграждането на 5G мрежата в страната. Темата разделя коалиционното правителство в Берлин. Канцлерът Меркел наскоро излезе с предложение, ЕС да създаде своя служба за сертифициране и надзор на новата комуникационна мрежа, но на практика става дума за дейността на Huawei в Европа.