Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наранявания, замърсяване и уплашени животни: Защо фойерверките се завръщат в тази държава?

30 декември 2022, 20:10 часа • 1424 прочитания

За пръв път от повече от 2 години фойерверките отново се появиха на германския пазар и до 31 декември ще са позволени за продажба. Причина за забраната им през 2020 г. и 2021 г. стана пандемията от коронавирус. Във времето, в което тя продължаваше, и без това пълните болници не трябваше да бъдат затруднявани допълнително.

Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)

Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Тежки наранявания

"Всички са наясно, че в новогодишната нощ болниците са особено натоварени", обяснява шефът на Германската асоциация на болниците Гералд Гас. "Всяка година комбинацията от алкохол, превъзбуда и опасни пиротехнически изделия поставя на изпитание лекарите, медицинските сестри и парамедиците." 

В последните години броят на хората, пострадали от фойерверки, е намалял с около две трети заради спирането на продажбите, съобщават от болничната асоциация. На 1 януари 2020 г. в болници са приети 111 пациенти с тежки наранявания, а на следващата година техният брой на същата дата бил само 32.

Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината

Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия

Лекуваните в интензивните отделения в навечерието на Нова година или в дните веднага след това най-често страдат от изгаряния или дори загуба на крайници. Председателят на германската асоциация за интензивна и спешна медицина Гернот Маркс обяснява, че най-често нараняванията са причинени от използване на самоделни или нелицензирани пиротехнически изделия.

Нов живот за загиващия бизнес 

Представителите на пиротехническата индустрия обаче очакват с нетърпение покачването на оборота си за тази година. Предполага се, че той ще е около 120 милиона евро - колкото е бил и преди пандемията. Последните две години са били трудни. Заради забраната за продажби по време на коронавируса, производителите са преминали през най-тежката криза в историята си. Много компании са били на ръба на фалита.

За Петер Зауер и неговия екип, които изработват фойерверки, това също е било предизвикателство. "Печелим само една трета от това, което печелехме преди." Фактът, че все още печелят някакви пари, се дължи на това, че Зауер адаптира дейността си. Например, сега той разчита най-вече на сигнални ракети.

Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна

Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя

Защото фойерверките вече не са предназначени само за забавление. Те трябва да бъдат и тихи, екологични и щадящи животните. "Пластмасата до голяма степен е премахната и заменена с картон. А ако трябва да е по-стабилно, се използва глина. Това е важна тема в индустрията. Много неща се случиха през последните години", казва Зауер.

Проблемите с фойерверките не изчезват 

И докато пиротехническата индустрия въздъхва с облекчение, природозащитни организации критикуват възобновяването на продажбите. Те са недоволни, че властите са решили да отменят забраната за продажба на пиротехника.

Повечето от хората в Германия също споделят това мнение. Представително проучване на Центъра за защита на потребителите в Бранденбург показва, че 53% подкрепят забраната на фойерверките, докато 39% се обявяват против подобна мярка. "Става дума за безброй изгаряния, наранявания на очите, уплашени животни, материални щети по превозни средства и сгради. Да не говорим за огромните количества отпадъци и тежестта върху околната среда", коментира Юрген Реш от германската асоциация за опазване на околната среда.

Проблемът с фините прахови частици остава: Всяка година при изгарянето на фойерверки се отделят около 2050 тона фини прахови частици, повечето от които в новогодишната нощ. Това представлява около един процент от общото количество фини прахови частици, отделяни в Германия.

Животните също страдат от фойерверките. Освен домашните любимци, особено засегнати са птиците, пише Германският съюз за защита на природата: "Те бягат на много по-голяма височина, не кацат дълго време и често напускат местата си за почивка и спане за няколко дни. Водните птици реагират на фойерверки дори на разстояние от два до седем километра."

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес