Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Най-тежките санкции": Вучич ще търси съдействие от новата власт в САЩ

10 януари 2025, 22:52 часа • 1485 прочитания

Сръбският президент Александър Вучич определи наложените от САЩ санкции срещу Сръбската петролна индустрия (NIS) като най-тежките. Вучич заяви пред сръбската национална телевизия РТС, че санкциите на САЩ срещу NIS са цялостна атака срещу руски компании и компании, свързани с тях, включително сръбската петролна компания, предаде БТА. Той ще опита да издейства облекчения от новата американска администрация в лицето на Доналд Тръмп, който ще поеме властта на 20 януари.

"Изисква се пълно излизане на руския капитал от NIS до 25 февруари. Компанията ще може да възобнови дейността си, но ние трябва да започнем незабавно с плана за преобразуване на собствеността и той трябва да бъде одобрен от Съединените щати. Ще имаме 45 дни за всички операции до 25 февруари", каза Вучич. Сръбският президент уточни, че срокът за преобразуване на собствеността на NIS може да бъде удължен до 10 март.

Още: САЩ удариха със санкции руско-сръбската NIS AD Novi Sad, Вучич реагира

Вучич каза още, че Сърбия ще отправи молба към новата администрация на САЩ по повод въвеждането на санкциите в пълния им размер и дали е възможно смекчаващи обстоятелства да предотвратят това. Правителството на Сърбия прие решение за сформиране на Координационен орган, за да се гарантира безопасното снабдяване с нефт и газ, който се председателства от министър-председателя Милош Вучевич.

Сърбия е зависима от руския газ

Генералният секретар на Асоциацията на петролните компании на Сърбия Томислав Мичович преди дни съобщи, че въвеждането на санкциите ще засегне сръбския пазар на петролни деривати, но че има решения за всички пречки, които могат да възникнат, и предлагането на пазара няма да бъде нарушено.

Още: САЩ с безпрецедентни санкции: "Газпром нефт", "Сургутнефтегаз" и видни енергийни шефове, включително на "Росатом"

Въпреки опитите за диверсификация на източниците на доставки от началото на руската инвазия в Украйна, Сърбия все още почти изцяло зависи от руските енергийни източници и тази зависимост е един от ключовите аргументи на Белград да не налага санкции на Москва. Сърбия, която е страна кандидат за членство в ЕС, многократно е осъждала руската инвазия в Украйна, но въпреки призивите на Запада отказва да въведе санкции срещу Москва.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес