Великобритания и Норвегия приключиха с полагането на най-дългия подводен захранващ кабел в света, който ще изпраща електроенергия от вятърни и хидроцентрали между двете страни, съобщи норвежкият оператор на електрически мрежи Statnett.
720-километровата морска връзка - всички освен четири километра от нея са под вода - свързва Сулдал в югозападната част на скандинавската страна с Блит, близо до Нюкасъл.
Кабелът ще достави британска електроенергия от вятърни централи до Норвегия, която ще изпраща ток от хидроцентрали до Обединеното кралство в замяна.
Изпробването на връзката трябва да започне на 1 октомври.
Очаква се проектът да струва между 1,5 милиарда и 2,0 милиарда евро.
"Когато духа вятър в Англия и производството на вятърна енергия е голямо, ние в Норвегия ще можем да купуваме евтина електроенергия от британците и да оставим водата в нашите язовирни резервоари", каза ръководителят на проекта на Statnett Тор Андерс Нумедал.
"Когато в Англия има малко вятър и по-голяма нужда от електричество, те от своя страна ще могат да купуват водноелектрическа енергия от нас", каза той в изявление.
Капацитетът на новия кабел е 1400 мегавата. Свързването на двете секции, построени едновременно от британската и норвежката страна, се проведе късно в понеделник вечерта.
Конструкцията имаше своя дял от технически предизвикателства, включително необходимостта от изграждане на специална шлеп за прокарване на кабела под норвежко езеро и пробиване на 2,3-километров тунел.
Кабелът взема короната за най-дълъг подводен кабел от Nordlink, който беше открит едва миналия месец и свързва Норвегия и Германия. Неговата дължина е 623 километра, а 516 километра от него под вода.
Вече свързана с Франция, Белгия, Холандия и Ирландия, Великобритания планира по-нататъшни директни връзки с континенталните страни, включително 765-километрова връзка с Дания с 621-километров участък под вода.