Страните от Европейския съюз по време на пандемията незаконно са възпрепятствали влизането в Съюза на най-малко 40 хиляди бежанци, което е довело до смъртта на повече от две хиляди души. Това съобщава The Guardian, който публикува изследване на базата на данни от ООН и неправителствени организации.
Изданието отбелязва, че в хода на една от най-големите през последните десетилетия операции по масово изгонване, европейските страни, с подкрепата на ФРОНТЕКС, систематично са отблъсквали хиляди бягащи от войни бежанци, включително деца, прибягвайки до незаконни тактики с употреба на насилие и жестокост спрямо хората по време на задържането или транспортирането им, пише още агенция "Фокус".
От януари 2020 г., въпреки намаляването на броя на мигрантите, Италия, Малта, Гърция, Хърватия и Испания затегнаха миграционната си политика. След въвеждането на частично или пълно затваряне на границите, за да се спре разпространението на новия коронавирус, тези страни набраха частни кораби за прихващане на бедстващи лодки и изпращане на бежанци в центровете за задържане. Имаше много съобщения, че хората са били бити, ограбвани, събличани до голо на границата или оставяни в морето, отбелязва вестникът.
Датският съвет за бежанците (ДРК) изчисли, че Хърватия е изтласкала почти 18 000 мигранти от своите граници към Босна и Херцеговина от началото на пандемията. Мрежата за наблюдение на граничното насилие (BVMN), която се състои от 13 неправителствени организации, на свой ред заяви, че Гърция не е позволила на повече от 6 хиляди мигранти да акостират на брега ѝ от януари 2020 г. В тази връзка през април беше заведено дело срещу Гърция в Европейския съд по правата на човека. Атина е подозирана, че десетки мигранти са били хвърлени в морето на спасителни плотове, след като някои от тях са били бити. По делото се твърди, че гръцки патрулни лодки теглили лодките, превозващи мигранти обратно в турски води и хвърляли хора в морето без храна, вода или спасителни жилетки.
Темата продължава и в тези материали.