Над 100 000 пощенски служители във Великобритания стачкуват

26 август 2022, 14:56 часа • 1876 | прочитания

Повече от 115 000 работници в британската компания Royal Mail започнаха първата от четиридневните стачки, които според пощенската компания вероятно ще доведат до значителни затруднения за клиентите.

Още: Португалският президент определи дата за парламентарните избори

Още: "Нямам намерение да целувам химикалки": Мицкоски пак отказва да впише българите в конституцията на РСМ

Това е последната от поредицата стачки във Великобритания, тъй като работниците настояват за по-високи заплати в условията на криза, свързана с разходите за живот, при която сметките за електроенергия нарастват, а инфлацията се очаква да надхвърли 13% по-късно тази година.

"Ще се борим много упорито, за да получим увеличението на заплатите, което нашите членове заслужават", заяви пред Sky News генералният секретар на Съюза на комуникационните работници (CWU) Дейв Уорд.

Royal Mail заяви, че е предложила 5,5% увеличение на заплатите на работниците от CWU, което е най-голямото увеличение от години.

Още: Много предвидими, много манипулативни думи: Зеленски за позицията на Путин по примирието (ВИДЕО)

Още: Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир. Номинация от румънски университет - излизал от шаблона, не бил класически тип политик, пледирал за мир

Профсъюзът, който заяви, че стачката е най-голямата индустриална акция, предприета от работниците това лято във Великобритания, оспорва това и казва, че компанията е наложила на работниците увеличение на заплатите с 2% и е предложила още 1,5% при условие, че се променят условията.

Вековната британска пощенска и куриерска служба се извини на своите клиенти за прекъсването на работата и заяви, че е въвела планове за действие при извънредни ситуации, но не може да замени изцяло ежедневните задължения на служителите на първа линия.

По-рано този месец Royal Mail предупреди, че ако стачката продължи, може да отчете загуба за дейността си в Обединеното кралство през фискалната 2022-23 година. Допълнителни стачки са планирани за 31 август, 8 септември и 9 септември.

Главният изпълнителен директор на Royal Mail Саймън Томпсън заяви, че бизнесът трябва да промени работните си практики, за да отрази факта, че сега доставя повече колети, отколкото писма, и че пазарът за доставка на колети е много конкурентен.

Още: "Орешник" в Беларус има проблем, работим: Лукашенко с признание (ВИДЕО)

Още: Украйна между отказ от територии в полза на Русия и гаранции за мир от САЩ: Говори Красимир Каракачанов (ВИДЕО)

"Royal Mail е компания, която обществото иска да съществува, но ние се нуждаем от тази промяна, за да се превърнем в бизнес с колети, за да можем да процъфтяваме. Искаме да плащаме повече на нашия екип. Колкото повече промени, толкова повече заплат", ", каза Томпсън, пише БГНЕС.

ОЩЕ: Сметките за ток във Великобритания ще скочат с 80%

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес