Министър-председателят на Молдова заяви, че е "много притеснена" от възможността за бъдещо нахлуване на Русия в страната ѝ, която напредва в източната и южната част на Украйна, близо до молдовско-украинската граница.
Още: "Целта им е да продължат войната": Полша осъди най-новата вълна от руски удари по Украйна
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 07.04.25 - След удара в Кривой рог, Русия атакува и Киев
"Засега това е хипотетичен сценарий, но ако военните действия продължат в югозападната част на Украйна и към Одеса, тогава, разбира се, сме много притеснени", заяви министър-председателят на Молдова Наталия Гаврилица пред CNN.
Русия нахлу в Украйна в края на февруари. След първоначалното поражение в западната част на страната, Русия постигна значителни успехи в източната част, включително превземането на ключови градове в Луганска област.
Руските войски се надяват да завземат източната част на Донбас, индустриалното сърце на Украйна, и да си осигурят сухопътен мост към Кримския полуостров. По този начин те ще получат достъп до Приднестровието - отцепнически регион, подкрепян от Русия, който се обяви за независим след кратък военен конфликт през 1992 г.
Още: Посланичката на САЩ в Украйна изведнъж си спомни, че атаката в Кривой Рог беше руска
Още: Макрон: Докога Русия ще игнорира мирните предложения и ще убива деца?
"Ние сме много обезпокоени, особено като се има предвид, че войските са на територията на сепаратисткия Приднестровски регион", каза Гаврилица. "Правим всичко възможно, за да поддържаме мира и стабилността и да гарантираме, че боевете няма да ескалират".
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Доходите на руснаците във войната: Мизерия и икономически колапс или скрит лукс? (СНИМКИ)
Още: Зеленски: Знае се точно от кои руски кораби са изстреляни ракетите тази нощ по Украйна (ВИДЕО)
Молдова е малка държава с население от около 2,5 млн. души. До 1991 г. тя е част от Съветския съюз, като се отделя от комунистическия блок по време на неговото разпадане.
По време на войната в Украйна Молдова е приютила около половин милион украински бежанци, като е приела повече бежанци на глава от населението от всяка друга държава.
Страхът на Молдова от руско нахлуване се засили през март, когато изтече снимка, на която съюзникът на Путин и президент на Беларус Александър Лукашенко посочва Молдова на бойна карта.
Още: Чрез мигранти: Атаката на Путин срещу Европа се засилва през Полша (ВИДЕО)
Гаврилица заяви, че агресията на Путин е създала "трудна ситуация" за други европейски държави, а не само за Молдова.
"Ако една страна може да започне война за анексиране, без да се съобразява с международното право, то в този смисъл никой не е в безопасност. Мисля, че много страни са обезпокоени", каза тя, пише БГНЕС.
ОЩЕ: Бивш молдовски президент: Подготвя се присъединяване на Молдова към Румъния