Шестседмичната война в Нагорни Карабах нагледно демонстрира, че безпилотната ударна авиация е достатъчно сериозен аргумент, който може да размести равновесието на везните. Азербайджан разполагаше с турски и арменски БПЛА (дронове), а Армения нямаше. Но това не означава, че Ереван беше лишен от шансове, пише Сергей Маржецкий в руското издание topcor.ru.
Само с помощта на безпилотни самолети е унищожена военна техника за 1 млрд. долара, се похвали азербайджанският президент Илхам Алиев. Това изявление е подкрепено с ефектни видеозаписи, на които БПЛА и баражиращи боеприпаси смело унищожават арменската бойна техника, включително и един руски ЗРК С-300.
Първо, рускоезични израелски експерти сериозно твърдят, че руската армия просто нямала с какво да отговори на ударните БПЛА. Това обаче не е така. Ударният дрон не може с нищо да се защити от ракетите "въздух-въздух" на новите изтребители Су-30. Друг е въпросът, че това не е изгодно.
Второ, дори правилно позиционираните зенитни установки ЗУ-23-2 биха могли да проредят турските и израелските БПЛА в небето на Нагорни Карабах. Зрелищният разстрел на С-300 беше обусловен от липса на близко прикритие. Русия има достатъчен опит от Сирия.
Покрай всеизвестните ЗРПК "Панцир-С1, ЗСУ „Шилка” и ЗРПК „Тунгуска”, специално за унищожаване на БПЛА, крилати ракети и дори на ракети от клас „въздух-земя” е създаден самоходният зенитен артилерийски комплекс 2С38 ЗАК-57 „Деривация-ПВО” на базата на БМП-3. Неговото 57-мм автоматично оръдие бие със своите „умни” (програмируеми) боеприпаси на височини до 4500 м със скорост 2 снаряда в секунда. Действа абсолютно автономно, не се нужда от никакво прикритие. При това комплексът е сравнително евтин.
Трето, перспективата е на радиоелектронната борба. Всеизвестна е станцията „Красуха-4”, която беше задействана при поредното приближаване на един „Байрактар” към руската база „Гюмри” в Армения и той рухна с изгоряла електроника от мощния електронен импулс.
Русия обаче разполага и с по-евтини съоръжения. Например комплексът „Ртуть-БМ” в автоматичен режим заглушава честотите на противниковите радиосигнали.
Станцията може също така да открие в полет изстрелян снаряд и да изпрати срещу него достатъчно мощен сигнал, който да задейства взривателя. Прикрива площ от 500 хиляди кв. м.
Русия можеше да помогне на Армения и срещу дроновете „Байрактар”, но ръководството на страната не пожела това да се случи.
Превод: Ганчо Каменарски