Не е вярно, че Западът не може да спре новата руска ракета "Орешник" - САЩ разполагат с нужната система и също така биха защитили Европа при потенциална атака. Това заяви в Студио Actualno проф. Румен Кънчев, който е бивш зам.-министър на отбраната и главен съветник към Съвета по сигурност на Министерски съвет, специализирал във Вашингтонския център за стратегически и международни изследвания.
Още: САТЕЛИТНИ СНИМКИ: Новата ракета на Путин не е уцелила обявената от него цел
Още: Принуден да се бие за Путин в Украйна: Руски войник умира, а договорът му за служба е фалшив
Мълчание от НАТО след „Орешник“ по Украйна: защо?
Новото руско оръжие, което силите на диктатора Владимир Путин изстреляха по Днипро, е балистична ракета със среден обсег и "прехващането на този тип летателни тела изисква друга апаратура, други системи. Американците имат такива системи, монтирани на всички 74 ескадрени миноносци - най-големите кораби в американския военен флот, и на самолетоносачите. Това е много сложна система, с много сателити. Ако американците започнат да прехващат чрез глобалната си противоракетна отбрана тела като тази балистична ракета, това означава, че те директно влизат във военен конфликт с Русия. Така че аз не очаквам някакъв отговор", поясни проф. Кънчев. Според него това е "100% ескалация на конфликта от руската страна – те не очакват САЩ да предоставят своята система".
Снимка: Getty Images
Щатите биха използвали глобалната си противоракетна система, ако се стигне до руско въздушно нападение срещу членка на НАТО, смята той. Америка е изградила два пункта за отбрана на Европа - единият е в Румъния (България отказа да е в Балчик - припомнете си във видеото), а другият - в Чехия и Полша. "Тази ПВО е свръхтехнологична. Тя непрекъснато се надгражда - когато имаме хиперзвуково оръжие, системата има вариант да се адаптира", обясни проф. Кънчев.
Още: Руски дезертьор, охранявал обект за ядрени оръжия, разкри тайни за арсенала и шокиращи заповеди
Баланс на силите при ядрена война
"Много е важно къде са разположени ракетите на САЩ и на Русия. При Русия 65-70% от ракетите са разположени на открито - около Кавказ, към Сибир, на север и североизток. 60% от ядрения арсенал на Америка е под вода – на 14-те атомни подводници „Охайо“, които са навсякъде и са на 300 метра дълбочина, като могат да карат 4-5 години под вода", каза той, описвайки какъв е потенциалът на двете големи сили при евентуална ядрена война.
Още: Ядрените куфарчета на САЩ и Русия: Кой ги държи и как се използват? (ВИДЕО)
Гледайте още във видеото: каква е скоростта на междуконтиненталните балистични ракети и как САЩ и Русия са се приспособили срещу тях; какво ни казва Путин с обновената ядрена доктрина; любопитни подробности от доклада на избраника на Тръмп за посредник между Русия и Украйна.
Водещ: Мирослав Димитров
Европа тихо се готви за Трета световна война
Северна Македония и ЕС обсъдиха преодоляване на пречките пред членството
Протестиращи обградиха президентството на Сърбия, полицаи изведоха Вучич (ВИДЕА)
Зеленски: Има надежда в Тръмп, Америка не може да загуби или да изглежда слаба (ВИДЕО)