Не е вярно, че Западът не може да спре новата руска ракета "Орешник" - САЩ разполагат с нужната система и също така биха защитили Европа при потенциална атака. Това заяви в Студио Actualno проф. Румен Кънчев, който е бивш зам.-министър на отбраната и главен съветник към Съвета по сигурност на Министерски съвет, специализирал във Вашингтонския център за стратегически и международни изследвания.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Още: САТЕЛИТНИ СНИМКИ: Новата ракета на Путин не е уцелила обявената от него цел
Мълчание от НАТО след „Орешник“ по Украйна: защо?
Новото руско оръжие, което силите на диктатора Владимир Путин изстреляха по Днипро, е балистична ракета със среден обсег и "прехващането на този тип летателни тела изисква друга апаратура, други системи. Американците имат такива системи, монтирани на всички 74 ескадрени миноносци - най-големите кораби в американския военен флот, и на самолетоносачите. Това е много сложна система, с много сателити. Ако американците започнат да прехващат чрез глобалната си противоракетна отбрана тела като тази балистична ракета, това означава, че те директно влизат във военен конфликт с Русия. Така че аз не очаквам някакъв отговор", поясни проф. Кънчев. Според него това е "100% ескалация на конфликта от руската страна – те не очакват САЩ да предоставят своята система".
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Снимка: Getty Images
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
Щатите биха използвали глобалната си противоракетна система, ако се стигне до руско въздушно нападение срещу членка на НАТО, смята той. Америка е изградила два пункта за отбрана на Европа - единият е в Румъния (България отказа да е в Балчик - припомнете си във видеото), а другият - в Чехия и Полша. "Тази ПВО е свръхтехнологична. Тя непрекъснато се надгражда - когато имаме хиперзвуково оръжие, системата има вариант да се адаптира", обясни проф. Кънчев.
Още: Руски дезертьор, охранявал обект за ядрени оръжия, разкри тайни за арсенала и шокиращи заповеди
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир
Баланс на силите при ядрена война
"Много е важно къде са разположени ракетите на САЩ и на Русия. При Русия 65-70% от ракетите са разположени на открито - около Кавказ, към Сибир, на север и североизток. 60% от ядрения арсенал на Америка е под вода – на 14-те атомни подводници „Охайо“, които са навсякъде и са на 300 метра дълбочина, като могат да карат 4-5 години под вода", каза той, описвайки какъв е потенциалът на двете големи сили при евентуална ядрена война.
Още: Ядрените куфарчета на САЩ и Русия: Кой ги държи и как се използват? (ВИДЕО)
Гледайте още във видеото: каква е скоростта на междуконтиненталните балистични ракети и как САЩ и Русия са се приспособили срещу тях; какво ни казва Путин с обновената ядрена доктрина; любопитни подробности от доклада на избраника на Тръмп за посредник между Русия и Украйна.
Водещ: Мирослав Димитров