В пилотно изследване на Хелзинкския университет кучета, обучавани за помощници при медицинска диагностика, само за няколко седмици са се научили да различават (по миризмата на урината) пациентите с COVID-19 от здравите участници в експеримента, пише DW.
Още: Австрия купува италиански изтребители
Още: "Разкаяни заради стореното": Лукашенко помилва осъдени за екстремизъм
"Останахме приятно изненадани колко бързо кучетата се научиха да различават новата миризма", казва Анна Хийлм-Бьоркман, доцент във Ветеринарномедицинския факултет на Хелзинкския университет. Кучетата идентифицират миризмата с точност, близка до тази на PCR-тестовете, добавя тя.
Откритие с бъдеще
Обещаващите резултати от Финландия ще послужат и на други екипи, които тренират кучета-търсачи да се включат в борбата с COVID-19. От Германския център за кучета-асистенти казват, че имат нужда от повече информация дали обучението с вируса е безопасно за хората и животните. "Вирусолозите ни посъветваха да не го правим - в крайна сметка досега знаем прекалено малко за вируса", казва Лука Барет от организацията.
Още: ВИДЕО как руската ПВО сваля Дядо Коледа: Абсурдът на войната на Путин (ОБЗОР)
Още: Гъста мъгла затруднява полетите във Великобритания
Все още не е ясно коя субстанция в урината помага на животните да разпознаят наличието на Ковид-19. Вирусът поразява не само белите дробове, но и кръвоносните съдове, бъбреците и други органи. Вероятно по този начин се променя и миризмата на урината на пациентите, което помага на кучетата да реагират на заболяването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България и Северна Македония през 2024 г.: Нищо за македонските българи
Още: Отнемат лекарските права на заподозрения за кървавата баня в Магдебург
Кучетата разпознават злокачествени тумори
"Според едно изследване, кучетата разпознават левкемията с вероятност от 93%, а рака на белите дробове - дори на 97 процента", обяснява Барет. Животните могат да идентифицират и други онкологични заболявания, сред които рак на кожата, на дебелото черво, на яйчниците и на простата.
Кучетата разпознават и болестта на Паркинсон - при това години преди появата на първите симптоми на заболяването, което е от изключителна помощ за ранното диагностициране. Животните тренират и за идентифициране на малария. За момента обаче те познават 7 от 10 заразени, което е недостатъчно.
Още: Атака с дронове удари жп линия и спря влакове във Воронежка област (ВИДЕО)
Още: Черна гора екстрадира криптопредприемач в САЩ
Ценен помощник в борбата срещу COVID-19
В момента малко животни и техните стопани работят в болници, при това доброволно. Класическата медицина и здравните каси до голяма степен са скептични към този метод на ранното диагностициране.
Ако направените открития във Финландия се потвърдят, кучетата търсачи могат да се окажат ценен помощник в борбата срещу новия коронавирус. Според Лука Барет, те могат да помогнат за превенцията на разпространението на заразата при футболни мачове, големи събития или на летища. И не само да проверяват пътниците. Кучета търсачи могат да обхождат самолетите преди пасажерите да се качат, за да установят дали на борда на машината има коронавирус.