Роденият в Русия и освободен преди дни от ареста срещу гаранция от 5 милиона евро собственик на Telegram Павел Дуров има френско гражданство от 2021 г. Той е получил френския си паспорт съгласно процедура, обикновено запазена за „френскоговорящ чужденец, който чрез изключителната си работа допринася за влиянието на Франция и просперитета на нейните международни икономически отношения“.
Още: "Всичко се връща към Руската империя": Пропагандист на Путин поиска САЩ да върне Аляска (ВИДЕО)
Още: Украйна през 2024 г.: Краят на войната е близо, истинският мир е далеч
Променено име, паспорти от ОАЕ и карибска островна държава
Три години по-рано по същата процедура френски гражданин стана и американският милиардер Евън Шпигел, съосновател на онлайн услугата Snapchat. По онова време френският президент Еманюел Макрон заяви, че това е "част от стратегия, която ще даде възможност на жени и мъже артисти, спортисти, предприемачи, които полагат усилия да научат френски език, да създават блага, бидейки френски граждани".
Още: "Добро за страната": Макрон защити предоставянето на френско гражданство на Дуров
През април 2023 г. Павел Дуров променя името си във френския си паспорт на Пол дю Рув.
Още: Крим може да бъде отровен от мазут още на Нова година: Еколог за страшната екокатастрофа (СНИМКИ)
Още: Путин за първи път отне с указ бизнеса на голяма турска компания в Русия
Макрон, който според Le Monde, многократно се е срещал с Дуров откакто стана президент през 2017 г., отдавна настоява Франция да стане дом на големи технологични компании и е правил опити да убеди Дуров да премести централата на Telegram в Париж.
Самата централа обаче се намира в Дубай, а Дуров се явява също така и гражданин на Обединените арабски емирства.
Още: Невероятното посрещане на боец от "Азовстал", прекарал 884 дни в руски плен (ВИДЕО)
Още: Киселия Путин: На кои европейски лидери изпрати картички руският диктатор?
Не само това, но руско-френският милиардер е получил също така и гражданство от карибската островна държава Сейнт Китс и Невис чрез "инвестиционна" програма, чрез която паспортите се издават заради големи финансови инвестиции.
Още: Руската държавна дума обсъжда план за бягство на Дуров от френските власти?
Още: Путин нареди: Всички незаконни мигранти вън от Русия до 4 месеца
Същевременно Дуров все още пази и руския си паспорт. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди руското гражданство на Дуров, а Москва поиска от френските власти да получи достъп до Дуров докато той се намираше в ареста.
Лоялен ли е Дуров към Кремъл?
Дуров напуска Русия през 2014 г. (около година след като създава Telegram) на фона на разгласено напрежение с Кремъл като самият Дуров тогава заявява, че за него няма път назад след като е отказал да сътрудничи на руските власти. По-рано той е основал и социалната платформа ВКонтакте (руски еквивалент на Facebook) и твърди, че е отказал да предостави на Москва информация за контакт на украински продемократични активисти по време на Евромайдана. Но реалността изглежда малко по-сложна.
Както пише политическият анализатор Юрий Вишневски мрежата ВКонтакте е била инструмент на ФСБ за контрол над руснаците и същевременно над украинците (до 2017 г., когато ВКонтакте беше блокирана в Украйна), а Дуров чрез нея послушно е изпълнявал изискванията на Роскомнадзор (официалният държавен орган, който контролира достъпа до личните данни на потребителите в Русия). Според Вишневски първоначалните планове на Дуров може и да са били със създаването на Telegram той да се избави от опеката на руските специални служби и да стане независим глобален играч чрез месинджър, който да си спечели популярност в целия свят. Но това просто не е влизало в плановете на Кремъл.
Още: Европейската комисия разследва Telegram: Укрил ли е Дуров ключови данни?
През април 2024 г. Дуров в интервю за американския журналист Тъкър Карлсън заяви, че избягва да посещава Русия. Но разследване на руското издание „Важни истории“ показа, че той се е връщал в Русия „повече от 50 пъти“ между 2015 и 2021 г.
Конкретно в периода от април 2014 г. (когато „според легендата Дуров е бил скъсал с Русия“, пише Вишневски) до докември 2017 г. той е пътувал многократно до Русия без никакво преследване от страна на руските власти.
Сътрудничил не само на Москва, но и на Иран
„Сътрудничил ли е той в този период на Кремъл?“, пита Вишневски. И добавя “Дуров никога не е бил борец за свобода на словото и срещу тоталитаризма. И е сътрудничил не само на Кремъл, но и на тоталитарния режим в Иран. През декември 2017 г. самият Дуров обяви, че Telegram е блокирал канала amadnews, използван от протестиращите в Иран. За това го е помолил иранският министър на комуникациите Азари Джахроми. Каналът имаше над 1,4 милиона абонати.“
Още: Арестът на Дуров може да подкопае цялата система за командване на руската армия
„Какво се е случило между Дуров и Кремъл през 2018 г.? Може би Путин е поискал повече контрол над месинджъра. Или Кремъл и Дуров не са се разбрали по финансовите въпроси. Или и двамата просто са изнесли представление за пред публиката. Но така или иначе важен е резултатът, а той е, че всички са запомнили, че руските власти са се опитвали да блокират Telegram в продължение на две години, а след това са се отказали от тези си опити - уж защото се убедили в тяхната безнадеждност“, пише политическият наблюдател.
През годините впоследствие това многократно се е използвало от руската пропаганда, за да бъде убедена обществеността, че Русия така и не е успяла да подчини Telegram и съответно Дуров.
Договорка с властите и спектакъл за пред публиката
„В действителност Кремъл се отказа от опитите да блокира Telegram просто защото се договори с Дуров за всичко. „Важни истории“ и Ярослав Ажнюк (основател и главен изпълнителен директор на изключително успешната компания Petcube) публикуваха доказателства, че Дуров е бил в Русия на 18 юни 2020 г., когато Роскомнадзор, съгласувано с Генералната прокуратура, внезапно излезе с изявление, че прекратява блокирането на месинджъра в Русия. „Оценяваме положително изразената готовност от основателя на Telegram за борба с тероризма и екстремизма”, се казваше в изявлението.
Още: Майката на децата на Дуров води дело срещу него за побой над сина им (СНИМКИ)
А потвърждение за това, че блокирането е било само пропаганден ход, даде самият Дуров като се похвали на 22 юни 2020 г.: „Потребителите на Telegram в Русия не са намаляли – напротив, те са се увеличили двойно от 2018 г.“
Така в крайна сметка според политическия наблюдател, резултатът от всички тези ходове е било засилването на контрола на Кремъл върху месинджъра, както и осигуряване на глобален PR. „Стотици милиони потребители повярваха, че Telegram е безопасна и независима платформа, с която дори на Путин му е трудно да се справи.“
Дуров действа в полза на путинския режим
„Telegram и Дуров си сътрудничат добре с властите, когато става въпрос за политика“, коментира пердседателката на Фондация „Антикорупция“ (Anti-Corruption Foundation) Мария Певчих. „Затова нека да понамалим ентусиазма си с всички тези аргументи за „бореца Дуров“. Когато му е удобно, той отлично си сътрудничи с разузнавателните служби, включително с руската.”
С подобен коментар излезе и руският активист за човешки права и основател на проекта Gulagu.net Владимир Осечкин. Той отбеляза, че стартиралият с негова подкрепа проект „Сливи“, разкриващ шокиращи данни за ФСБ и руския Генерален щаб с посочване на данни за съучастници във военни престъпления, списъци на екипажи на бомбардировачи Ту-22М3, данни за личния състав на Главното оперативно управление на Федералната служба за изпълнения на наказанията в Русия и др., е бил премахнат от Telegram без никакви обяснения или право на обжалване и десетки сензационни публикации са били изтрити.
След като спечели първата война за Telegram, на Путин му предстои втора
Всичко изложено по-горе говори, че Путин, според Вишневски, е спечелил без да го афишира първият рунд от войната за Telegram.
Но арестът на Дуров в Париж и обвиненията му в редица престъпления от френската прокуратура е началото на втората война за Telegram, смята анализаторът.
Но дали Путин ще може да спечели и нея?
„Тъй като сега професионалистите (може би не само френски, но и американски) се заеха с Дуров, е съмнително, че Путин ще успее да спечели и втората война за Telegram. Месинджерът ще продължи да работи, но вече не според кремълските, а според цивилизованите правила. Как това ще бъде оформено юридически, е второстепенен въпрос. Но във всеки случай е малко вероятно Дуров и прокурорите и сега да разкрият всички подробности по случая пред пресата“, заключава той.