"Възможна ли е все още украинска победа? Да. Прави ли се достатъчно за нея сега? Не. Защото ключовите столици започнаха да играят не за победа, а за край на войната. А краят на войната може да се случи по различни начини". Това заяви бившият украински външен министър Дмитро Кулеба във връзка с провеждащите се преки разговори в Саудитска Арабия между САЩ и Русия, с приключилата Мюнхенска конференция по сигурността, на която американският вицепрезидент Джей Ди Ванс открито нападна Европа, и с предложенията, които Щатите отправят на Киев за изход от войната.
Още: Сделката редкоземни метали срещу оръжие: Голямата украинска стръв за Тръмп
"Ключовият фактор тук обаче е Украйна. Ще изгубим шанса си за победа, когато самите ние престанем да вярваме в нея. Ето защо например аз пазя тази дума в речника си, защото летвата трябва да се държи високо", посочи той в интервю за BBC Ukraine.
Още: За какво се разбраха САЩ и Русия на преговорите в Рияд: Няколко основни момента
"Путин не е дошъл за парче земя, а за цяла Украйна"
Според него сега е по-правилно да се говори за прекратяване на огъня - фаза, която предшества примирието. "Мирът дори не се вижда на хоризонта по една проста причина - защото Путин все още вярва, че може да надхитри всички. Че времето е на негова страна, че съдбата е на негова страна, че Западът се е разколебал, че Америка отстъпва, че Европа не е в състояние да заеме полето вместо Америка", смята Кулеба.
Снимка: mfa.gov.ua
"Ключовият въпрос сега всъщност е къде е Путин в тази схема? Според мен той вярва, че ще спечели. Победата за него е цяла Украйна. Той не е дошъл за някакво парче земя. Той дойде за Украйна", заяви бившият топ дипломат на нападнатата от руския диктатор страна.
Още: Кулеба: Мирният план на Тръмп ще бъде политическият край на Зеленски
Попитан кой има полза от пауза, той отвърна: "Например през 2022-2023 г. отговорът беше еднозначен - една пауза ще играе в полза на Русия. В началото на 2024 г. нашите партньори и някои гласове в Киев започнаха да казват, че ние също се нуждаем от пауза. Всъщност паузата може да бъде използвана и от двете страни за укрепване и подготовка за нова активна фаза на войната. Основният ни риск е, че една пауза може да обезкуражи партньорите ни да ни предоставят необходимата подкрепа, а това ще отслаби способностите на Украйна. Но в крайна сметка въпросът за това кой ще бъде по-ефективен в използването ѝ, е въпрос на ефективността на държавната машина - руската или украинската. При сегашното съотношение на силите смятам, че една пауза ще бъде по-изгодна за Руската федерация", посочи Кулеба.
Още: Politico: Речта на американския вицепрезидент предизвика шок в Европа
Снимка: mfa.gov.ua
"Екипът на Тръмп смята, че е водач на някаква нова цивилизация"
"В този смисъл смятам, че мюнхенската реч на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, в която той открито и остро нападна Европа, се оказа в полза на украинските аргументи. Благодарение на нея европейците видяха, че Америка е променила радикално не само позицията си по отношение на Украйна, но и позицията си по отношение на Европа", заяви той.
Кулеба обърна внимание и на още един акцент от речта на Джей Ди Ванс, който, по думите му, е "опасен". "Той използва думата „цивилизация“ няколко пъти в речта си и това е много сериозно. Членовете на този нов екип вярват, че са носители, предвестници или водачи на някаква друга цивилизация, различна от европейската. И това наистина трябва да стресне европейците, защото те, честно казано, не знаят как да живеят без Америка, трябва да се научат да го правят. Сегашната американска администрация не атакува Европа абстрактно, а конкретно настоящите политически елити на Европа. По същество те казват: вие, всички вие, които сте на власт сега, не трябва да сте на власт - трябва да отстъпите властта на онези, които принадлежат към нашата цивилизация. Тоест не Европа и Америка са една цивилизация, а екипът на Тръмп и "Алтернатива за Германия", Марин льо Пен и други десни сили са една цивилизация", тълкува думите на Ванс бившият украински външен министър.
Снимка: Getty Images
Още: Кремъл: Украйна има право да се присъедини към ЕС, но не и към НАТО
"Европейските политици реагираха толкова остро на думите на Джей Ди Ванс, защото видяха и чуха в тях заплаха не само за Европа като такава, но и за себе си, за своето присъствие в политиката. Следователно всичко тук е много по-дълбоко от това просто да говорим за различни възгледи или виждания.
А що се отнася до обучението на руската армия - за това говори не само Украйна. Разузнаването и военните в много европейски държави виждат, че Русия се готви за много по-голям конфликт от войната в Украйна. Но политиците им казват - седете и мълчете, не плашете нашите избиратели", смята той.
Още: Анализ от САЩ: Дипломацията на Тръмп няма да донесе мир, Европа тръгва по път на по-голяма война
"Трябва да вкараме Тръмп в дългосрочната игра, не да се поддаваме на натиск"
Още: В клопката на Тръмп? Европа готви невиждан като стойност оръжеен пакет за Украйна
"Струва ми се, че ако се съберат на едно място всички изявления на президента Зеленски през последните 24 часа (интервюто е записано на 15 февруари - бел. ред.), ще има много пъти „не“. Той каза, че няма да се откаже от НАТО, че Украйна няма да отстъпи територии, противопостави се на изборите, а американците говориха за всичко това през последната седмица. Но всичко това е една игра. Всичко е на много, много ранен етап. Ние, европейците, и Путин също сме атакувани от кавалерия, само че в различни форми. Всички ние трябва да я овладеем. По същество - нашата стратегия трябва да бъде да ангажираме Тръмп в дългосрочната игра, вместо да се поддаваме на бързия натиск, на който той разчита.
Снимка: Getty Images
Още: За историята: Зеленски не се огъна пред САЩ за редкоземните минерали (ВИДЕО)
"Що се отнася до обажданията, другите контакти между Тръмп и Путин - не скочихме ли всички през 2016 г. при заплахата от голяма сделка между Путин и Тръмп? Направихме го. Как завърши всичко това? С едно нищо. Така че играта далеч не е приключила. Тя дори още не е започнала, всички ние само загряваме на терена и всеки гледа към другата половина, за да прецени колко добро е физическото състояние на противника и да вземе това предвид по време на играта.
Предстоят ни още много, много битки, много маневри. Винаги казвам: много е важно да не паднеш преди удара, но още по-важно - да не паднеш след удара. Смятам, че Украйна трябва да се ръководи от това правило", заяви Кулеба пред BBC Ukraine.
Още: С магаретата напред: Русия се радва на шизофренната дипломация на Тръмп за Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)