Мироопазващ контингент в Украйна - това е една от големите теми, свързани с войната, през последните месеци, особено след победата на Доналд Тръмп в президентските избори в САЩ, след която стана ясно, че се върви към мирни преговори и че Европа трябва да поеме по-голяма тежест в гаранциите за сигурност за Киев. Добре известен факт е, че в Украйна присъстват западни специални сили, но не е имало масово разполагане на войски от западните съюзници. Това скоро може да се промени.
Още: Западните войски в Украйна, за да има мир: Дваж крой, веднъж режи
Киев намекна, че е готов да сключи някакъв вид мирно споразумение, ако партньорите предоставят надеждни гаранции за сигурност. Ясно е, че няма да става дума за членство в НАТО - точка номер едно от Плана за победа на президента Володимир Зеленски, но може да се случи с мироопазващи сили на украинска територия, които да спрат евентуална подновена руска агресия след сключено примирие.
Възобновиха се разговорите за това как западните войски, особено европейските, биха могли да помогнат за поддържането на примирието, което Тръмп се надява да постигне с Москва.
Още: Макрон и Стармър преговарят за мироопазващи сили в Украйна: Британска медия начерта три сценария
Снимка: Генерален щаб на украинската армия
Брой на мироопазващите сили: колко иска Украйна?
Зеленски заяви на Световния икономически форум в Давос, че ако Европа е сериозна в осигуряването на ефективно възпиране, "минимумът" ще е 200 000 военнослужещи, разположени на украинска земя.
Financial Times обаче цитира източници, участващи в дискусиите между Киев и западните партньори, според които украинските официални лица смятат за "реалистично" и "достатъчно" числото между 40 000 и 50 000 чуждестранни военнослужещи.
Още: Подготвяме се, но е поверително: Писториус за разполагането на германски миротворци в Украйна
Три цели и ограничена роля на НАТО
Мисията ще има три цели - да увери Украйна в подкрепата на Запада, да възпре Русия да атакува отново и да покаже на САЩ, че Европа е ангажирана със сигурността на Украйна, пише Financial Times.
Цитиран е Камий Гранд - бивш високопоставен служител на НАТО, който казва, че тези сили трябва да бъдат „достатъчно стабилни, за да не се превърнат в лесна мишена, която Русия би могла веднага да тества, и достатъчно многобройни, за да не изискват незабавно подсилване".
Още: Италия е готова да изпрати миротворци в Украйна
Снимка: Getty Images
Тези сили вероятно ще бъдат сформирани като част от специална коалиция, ръководена от Великобритания, Франция и Нидерландия, като в нея ще участват още балтийските и северноевропейските държави, смята Гранд.
Ролята на НАТО умишлено ще бъде сведена до минимум, за да се ограничи рискът от ескалация в отношенията с Русия. Въпреки това Гранд казва, че в рамките на така наречения формат „Берлин плюс“ ЕС би могъл да използва възможностите на Алианса за стратегическо планиране за провеждане на мироопазващи операции като в Босна и Херцеговина.
Още: Мироопазващ контингент в Украйна: Позицията на Полша е показателна за Тръмп (ОБЗОР - ВИДЕО)
Европейските войски със сигурност ще бъдат на страната на Украйна, но няма да се сражават на фронтовата линия. Ще формират по-скоро „стабилизиращи сили“ или „сили за възпиране“, отколкото напълно неутрални „мироопазващи“ сили, посочва още престижното британско издание.
Снимка: френска армия, Getty Images
Като в Южна Корея или Косово?
Един от моделите е Южна Корея, където САЩ имат значително военно присъствие, въпреки че южнокорейските войски водят бойните действия. Друг модел, който може да се копира, е КФОР - ръководената от САЩ „мироопазваща операция“ в Косово.
Самата идея се основава на мирно споразумение с Русия, което би позволило на Украйна да запази суверенитета си, да контролира територията си и да съхрани армията си. Но Москва може никога да не се съгласи на това, отбелязва FT. Кремъл може също така да се откаже от всяка сделка, която подпише.
Още: Зеленски поиска западни контингенти в Украйна. Главните акценти от речта му в Рамщайн
Европа, от своя страна, може да откаже да изпрати войски в Украйна, опасявайки се от ескалация. САЩ също могат да откажат да предоставят логистичната подкрепа, която ще е необходима за провеждането на мисията.
Още: Джонсън: Примирието в Украйна трябва да включва разполагане на европейска мироопазваща мисия