Ако студеното време се задържи, то транзитът на руския газ в Европа през територията на Украйна ще се окаже под заплаха, заяви председателят на Управителния съвет на руската енергийна компания "Газпром" Алексей Милер, предава руският вестник "Известия", цитиран от Агенция "Фокус".
Според Милер, тази зима е заварила Украйна с "ненормално ниски" запаси от газ в подземните хранилища. Макар да не изрази гласно традиционните опасения на Москва, всъщност Милер намекна, че Киев черпи газ за собствени нужди от транзита за Европа.
"В случай на сериозно дългосрочно захлаждане производителността на хранилищата може да не стигне за покриване на вътрешните нужди на Украйна", обясни Милер и се усъмни в това, че "укранските колеги" в текущата ситуация ще успеят да изпълнят своите задължения за осигуряване на надежден транзит на руски газ.
Силният човек в "Газпром" напомни, че в края на миналата година и през януари тази година руският газ е бил "високо търсен на европейския пазар" и търсенето "нараства бързо". В момента делът на потреблението му в Европа е "достигнал исторически максимум - 34%".
Междувременно стана ясно, че шведското правителство не възразява компанията Nord Stream 2 Ag да използва пристанището Карлсхамн в южната част на страната при прокарването на газопровода "Северен поток 2". Това уточни министърът на външните работи на скандинавската държава Марго Валстрьом на пресконференция. Тя отбеляза, че използването на пристанището не застрашава сигурността благодарение на взетите от правителството мерки.
По-рано кабинетът не препоръчваше на местните власти да дават разрешение, като се позоваваше на доклад на министерството на отбраната и на сигурността на държавата. Официалното решението по въпроса ще бъде взето днес, 31 януари от административните власти на община Карлсхамн, пише БГНЕС.
В края на миналата година местните власти на остров Готланд отказаха на Nord Stream 2 AG използването на пристанището Слите, позовавайки се на становище на военното министерство. Според шведски медии военните са смятали, че по газопровода руски военни могат да слагат подслушвателни устройства с цел получаване на секретна информация. Освен това шведските военни смятат, че пристанището Слите може да бъде използван от руската страна за морски десант на остров Готланд при евентуален конфликт в Балтийския регион.