Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че правителството, оглавявано от партията му ВМРО-ДПМНЕ, няма да внесе в парламента предложение за конституционни промени със забавено действие, без да се сформира редовно правителство в България.
Още: Зеленски: Тръмп може да спре Путин, той е силен и непредсказуем
Още: Арестуван и осъден условно: Холивудски актьор в челен сблъсък с полицията в Атина
Думите му идват няколко дни след провеждането на предсрочните парламентарни избори у нас, които донесоха поредния фрагментиран парламент и експерти виждат пак трудности около съставянето на редовен кабинет: Финални резултати: "Величие" остана извън парламента с 3.999%.
„Подобен едностранен ход би означавал пълно застрашаване на и без това застрашената европейска интеграция, поради авантюрите на предишното правителство", твърди Мицкоски.
"Трябва да се получи всеки сигнал, за да можем да направим още една крачка напред. Можехме да го направим и по-рано, ако бяхме начинаещи в този бизнес. Ние не сме нито Буяр Османи, нито Маричич, нито Ковачевски (бившия премиер от СДСМ), за да бъдем доверчиви и наивни и да се доверяваме на интересите на трети лица. Нашият интерес е на гражданите и на държавата“, каза още премиерът на Северна Македония, цитиран от БГНЕС.
Още: Фицо: Словакия ще намали помощта за бежанците от Украйна
Още: Рекорд: Канарските острови са приели 46 843 мигранти през 2024 г.
Още: Северна Македония прие 20-годишна стратегия за развитие с фокус ЕС, не каза и дума за България
Конституционните промени със "забавено действие"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Марчел Чолаку: Румъния в Шенген ще донесе на икономиката ни масивния импулс, от който имаме нужда
Още: Украйна обяви кой е бил най-големият финансов донор на страната през 2024 г.
Мицкоски продължава да отхвърля вписването на българите в Конституцията на РСМ - условие, което България поставя за защита на хората с българско самосъзнание в югозападната ни съседка и за евроинтеграция на Скопие. В края на септември ЕС обърна гръб на Северна Македония, но започна преговори за членство с Албания.
Снимка: Facebook, Християн Мицкоски
Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.
Още: Недостигът на енергия спира почти цялото производство в Приднестровието
Още: Мицкоски и Борисов са си говорили след изборите, но македонските анализатори са скептични
Идеята за конституционни промени със забавено действие - т.е. евентуално вписване на българите в Конституцията вече след като процесът по присъединяване към ЕС е започнал - е на Мицкоски и на министъра на външните работи Тимчо Муцунски.
"България няма да предоговаря условията по споразумението с Република Северна Македония", заяви през септември пред 50-ото Народно събрание служебният премиер Димитър Главчев.
Мицкоски не очаква по-различен доклад от ЕС
Относно доклада на Европейската комисия за напредъка на страната, който ще бъде публикуван на 30 октомври, Мицкоски заяви, че очаква да бъде подобен на миналогодишния.
„От този доклад, от това, което мога да получа като неофициална информация, той обхваща период от 10 месеца от предишното правителство и техническото правителство, два месеца от това правителство и е малко по-малък, тъй като форматът е променен, за да може да се разглежда от гражданите и обществеността. Очаквам да бъде нещо подобно на последния доклад, може би в някои области ще има някои подобрения, но нека да го получим официално, тогава ще го коментираме“, каза северномакедонският министър-председател.
Още: Надеждата на Мицкоски: В София да има правителство и то да деблокира европътя на РСМ