Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Меркел: Срещата ЕС-Турция е решаваща за преодоляване на мигрантската криза

16 март 2016, 19:01 часа • 3290 прочитания

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че подготвяната сделка на Европейския съюз с Турция ще бъде от решаващо значение за облекчаване на мигрантската криза в Европа, но даде ясно да се разбере, че съюзът не би изложил на риск демократичните си принципи, за да се договори с Анкара.

Канцлерката говори пред Бундестага в навечерието на започващата утре двудневна среща на лидерите от ЕС в Брюксел, на която ще се опита да осигури подкрепа за амбициозния си план за спиране на наплива от бежанци в Европа с помощта на Турция, предаде Ройтерс.

Срещата ще бъде последвана от среща ЕС-Турция в петък с участието на турския министър-председател.

Меркел каза, че има все още работа, за да се стигне до либерализиране на визовия режим за турци, и за преодоляване на опасенията на Кипър, преди ЕС да премине към ускоряване на преговорите за членство на на Анкара.

Канцлерката е поставена пред силен натиск в своята страна за решаване на миграционната криза след като повече от един милион души, търсещи убежище, бяха регистрирани в Германия само през миналата година, пише Mediapool.bg.

Натискът се засили след регионалните избори в три германски провинции в неделя, които показаха отлив на гласове от нейната консервативна партия Християн-демократически съюз и прилив към антиимигрантската „Алтернатива за Германия”.

Същевременно заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс обявиха, че сделката с Анкара ще е само „временна и извънредна мярка” и че ЕС няма да прави компромиси за Турция по отпадането на визите и преговорите за присъединяване.

Меркел: Богата Европа трябва да се справи с бежанската криза единно

Европа ще бъде дефинирана в течение на години от справянето с бежанската криза, а статутът й на богат континент означава тя да се изправи пред предизвикателството единна, заяви пред германския парламент Ангела Меркел и подчерта, че на предстоящата среща на върха тя за първи път вижда шанс за намиране на трайно решение на миграционната криза.

Канцлерката изтъкна, че безвизовото пътуване в Шенгенското пространство може да просъществува само ако се реформират т.нар. Дъблински правила. Според тях първата страна от ЕС, в която стъпи даден бежанец, отговаря за обработването на молбата му за убежище.

Европа се нуждае от сделка с Турция, така че НАТО да може да действа за блокиране на нелегалната миграция, каза Меркел.Необходим ни е достъп до всички части на турските териториални води, за да може НАТО да изпълнява мисията в Егейско море между Турция и Гърция, добави тя. Защитата на морската граница между Турция и Гърция трябва да е един от приоритетите в борбата с миграционната криза, подчерта канцлерката.

Турското искане да се възобновят преговорите за членство в ЕС в замяна на сътрудничество в бежанската криза не бива да изненадва никого, трябва да е налице балансиране на интересите в съответствие с ценностите ни, отбеляза Меркел.

Според нея желанието на Турция да получи повече средства за подслоняване на бежанци е логично, тъй като това може да накара мигрантите да не предприемат опасни опити да се доберат в ЕС по незаконен път.

Въпросът за влизане на Турция в ЕС все така не е на дневен ред въпреки дискусиите за деблокиране на преговорите като част от споразумение за бежанската криза, предупреди канцлерката. Анкара настоява до края на юни да отпаднат визите за турски граждани и те да получат възможност да се движат свободно в страните от ЕС, припомня АФП.

Решаващото е, че условията, които Турция трябва да изпълнява, за да бъде освободена от визи, не се променят. Предстои още много работа за постигане на споразумение и ще искаме да се уверим, че всички предвидени условия се изпълняват изцяло, допълни Меркел.

Тя подчерта, че ЕС трябва да запази твърдата позиция по въпроса за зачитане на свободата на печата и правата на кюрдите в Турция.

Ограничаването на притока от бежанци в Централна Европа в резултат на затварянето на гръцко-македонската граница има положителен ефект, включително за Германия. Несъмнено за нас е от полза, че бежанският поток бе спрян, каза Меркел. Наред с това тя изрази загриженост от ситуацията в Гърция.

Затварянето на пътя на мигрантите през Балканите изправи Гърция пред изпитание, което трябва да безпокои Европа. Не бива да се заблуждаваме от забавения наплив на мигранти в Германия заради затварянето на австрийската и други граници. Сегашното облекчаване на наплива към Германия и някои други страни е едно, ситуацията в Гърция - друго и то трябва да тревожи силно всички ни, тъй като ще има последици за всички в Европа, изтъкна Меркел.

Без "кратък път” за Турция за падане на визите и преговорите за присъединяване в ЕС

ЕС няма да осигури "кратък път" за Турция по въпроса за отпадането на визите за нейните граждани, както и за отварянето на нови преговорни глави, заяви в сряда заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс.

По думите му, за отпадането на визите има 72 показателя, а досега Турция е изпълнила 35 от тях. За да може визите да паднат от юни, е необходимо Анкара да отчете бързо изпълнение до април, добави Тимерманс. За да бъдат отворени нови преговорни глави пък, ще е необходимо решение на Съвета на ЕС.

Тимерманс определи залегналите в предложеното споразумение между Турция и ЕС по миграционните въпроси мерки като "временни и извънредни". Мигранти от Гърция в Турция могат да бъдат извършвани само в съответствие със съществуващата правна рамка. Всяка молба за убежище трябва да бъде оценявана поотделно. Не може да има отблъскване и връщане на общо основание, уточни той.

За да може Гърция да връща на Турция незаконно проникнали в ЕС мигранти, ще бъде необходима промяна в законодателствата на двете държави, свързано със списъците на т. нар. "сигурни страни". Когато незаконното пресичане на европейските граници бъде прекратено или ограничено в голяма степен, може да бъде задействана схема за доброволно приемане на бежанци, подслонени от Турция, заяви Тимерманс.

Той съобщи, че се отлага за следващите седмици представянето на предложението на ЕК за промяна на регламента от Дъблин., според който незаконно проникналите в ЕС мигранти се връщат в държавата, от която са пресекли границите на Общността. По-рано този месец комисията беше заявила, че промените ще бъдат представени тази сряда.

Има необходимост от повече политическа воля за прилагане на квотите за разселване, посочи Тимерманс. По неговите думи в ЕС има 18 000 свободни места, на които могат да бъдат настанени приети от Турция сирийци, разменени за върнатите от Гърция.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес