Германският канцлер Ангела Меркел призова в четвъртък ЕС да започне преговори на високо ниво с Владимир Путин, опитвайки се да подкрепи френско-германското предложение за среща на върха с руския президент, което откри сериозни разделения в ЕС, съобщава „Политико”..
„Според мен ние като Европейски съюз също трябва да търсим пряк контакт с Русия и руския президент“, каза Меркел в германския Бундестаг в правителствено изявление преди срещата на лидерите на ЕС в Брюксел в четвъртък следобед, където ще бъдат обсъдени и отношенията с Русия.
„Не е достатъчно президентът на САЩ Джо Байдън да разговаря с руския президент - горещо приветствам това - но Европейският съюз трябва да създаде и формати за разговори тук“, добави тя, имайки предвид неотдавнашната среща на Байдън с Путин в Женева. „Няма друг начин за разрешаване на конфликти.“
Коментарите на канцлера бяха очевидна защита на френско-германския жест към Путин, който беше представена на партньорите от ЕС в сряда.
Предложението предполага, че лидерите на ЕС трябва да подкрепят както заплахата от нови икономически санкции срещу Москва, така и същевременно да сигнализират за отвореност за среща на върха със самия Путин. Офертата веднага беше посрещната с противопоставяне от някои страни от ЕС, особено от трите балтийски страни и Полша.
Последният проект на заключителен документ от заседанието на Европейския съвет в Брюксел показва, че френско-германското предложение поне ще се разгледа, като се казва, че лидерите на ЕС „ще преразгледат съществуващите формати на диалог с Русия, включително на ниво лидери“. Но фразата е в скоби, което означава, че не е договорено и може лесно да отпадне.
В заключенията се споменава и възможността за допълнителни икономически санкции срещу Русия, като същевременно се отбелязва „отвореността на ЕС за селективен ангажимент с Русия в области от интерес на ЕС“ като климата, енергетиката, здравеопазването, тероризма и някои области на външната политика.
Меркел заяви пред Бундестага, че ЕС "трябва да определи програма с общи стратегически интереси" с Русия по въпроси като опазването на климата и мира в Сирия или Либия. И все пак тя твърди, че за блока е важно „да даде подходящ отговор“ за борба с руските дейности като кибервойната.
Европа, каза Меркел, трябва да „създаде механизми, за да може да реагира съвместно и единно на провокации. Само така ще се научим да противодействаме на руските хибридни атаки. "