Почти 7% от вноса в ЕС е на ментета и пиратски стоки, сочи съвместен доклад на Службата на ЕС за интелектуална собственост (EUIPO) и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), пише сайта EurActiv, цитиран от БГНЕС. Докладът систематизира данните от близо половин милион митнически конфискации от редица европейски служби.
Още: Зеленски: Западните разузнавания бяха в контакт с Русия през трите години война. Аз съм против това
Оказва се, че 6,8% от вноса в Европейския съюз са фалшифицирани стоки или такива, които са изработени, без да е платено за правото на интелектуална собственост. Най-често се правят ментета на обувки, дрехи, кожени изделия, електроника и часовници. Голям дял имат още парфюмерията, козметиката, играчките и бижутата. Има обаче и ментета, които могат да нанесат не само финансови щети. Докладът предупреждава, че се фалшифицират лекарства, храни, напитки и медицински оборудване.
"Ментетата и пиратството представляват голяма заплаха за иновациите и икономическия растеж", казва директорът на EUIPO Кристиан Аршамбо.
Още по-притеснителна е статистиката, че незаконната търговия с ментета и пиратски стоки бележи непрестанен ръст от 2013 година насам. Основните производители на ментета са Индия, Тайланд, Турция, Малайзия, Пакистан и Виетнам. Най-големият център на търговия с незаконни стоки в света е Хонконг, където се осъществяват 20 процента от сделките.
Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент
Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"
Повечето стоки с неплатени права върху интелектуалната собственост са големи американски компании. Пет от десетте най-засегнати от пиратството страни, обаче, са в ЕС - Франция, Италия, Германия, Великобритания и Испания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок
Ментетата и пиратските стоки се движат по определени маршрути. Тези, които са предвидени за Европа, влизат в Европейския съюз основно от Албания, Египет, Мароко и Украйна.