Никой не се нуждае от ядрен конфликт, въпреки че има „формални предпоставки“ за него. Това заяви Дмитрий Медведев - бившият президент на Русия, а понастоящем зам.-ръководител на Съвета за сигурност, който неведнъж е заплашвал Запада с ядрено оръжие.
Сега той коментира новината, че Украйна може да получи разрешение от САЩ и Великобритания да използва западни ракети с голям обсег на действие, за да нанася удари по военни обекти на руска територия. Диктаторът Владимир Путин вече заяви, че подобен ход би поставил НАТО в положение на война с Русия: Путин: Разрешаването на далекобойни оръжия би означавало, че НАТО е във война с Русия.
Припомняме, че САЩ и Великобритания обмислят да позволят на Киев да ползва американски и британски далекобойни оръжия, след като Иран достави балистични ракети на Москва: Ще използва ли Украйна ракети с голям обсег?: Решението на Байдън и Стармър.
Снимка: Getty Images
Медведев: "Офанзивата в Курск е предпоставка за ядрено оръжие"
Според Медведев офанзивата на украинските въоръжени сили в района на Курск била формална предпоставка Русия да използва ядрено оръжие.
"В действителност никой не се нуждае от ядрен конфликт. Това е много лоша история с много труден изход. Ето защо решението за използване на ядрени оръжия (нестратегически или още повече - стратегически) досега не е взето. Въпреки че, честно казано, за това има формални предпоставки, разбираеми за цялата световна общност и съответстващи на нашата доктрина за ядрено възпиране. Същият този Курск например. Но Русия проявява търпение", написа бившият президент.
А накрая добави: "Всяко търпение стига до своя край".
Още: Близък до Кремъл експерт иска Путин да нанесе ядрен удар по държава от НАТО
Още: FT: Русия е подготвила флота си за ядрен удар по Европа - България също е мишена (КАРТА)