Канцлерът Ангела Меркел е домакин на френския президент Еманюел Макрон за преговори днес, дни преди Германия да поеме ротационното председателство на Европейския съюз с икономика, затънала в най-тежката криза след Втората световна война.
Председателството на Берлин в 27-членния блок ще бъде последно с Меркел начело в Германия и може да бъде това, което определя наследството на лидера, наричана „вечен канцлер“, предава AFP, цитирана от БГНЕС.
С предстоящо тепърва да се определи бъдеще на взаимоотношенията на блока с Великобритания преминаването към свят с по-ниски въглеродни емисии и влошаването на връзките между САЩ и Китай няма недостиг на горещи въпроси, които трябва да бъдат решени.
Но умовете ще се концентрират върху пандемията на коронавируса и икономическите опустошения, които тя причини.
"Тази криза, която изпитваме в момента, е различна в сравнение с всяка друга, която преживяхме след основаването на Европа", заяви Меркел, която е на власт от 2005 г., пред парламента в обръщение, определящо приоритетите на Берлин за председателството на ЕС.
"Само в Европа тя отне живота на повече от 100 000 души. Няколко седмици икономически застой бяха достатъчни, за да застрашат това, което сме изградили през годините."
Държавите-членки тревожно търсят най-голямата европейска икономика да реализира лидерски качества.
Шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че е "много щастлив, че Германия поема председателството в този момент на голяма криза".
Дългият опит на Меркел и доверието към нея "помагат изключително много", каза тя пред в. "Ханделсблат" в събота.
Германия поема попечителството над блока със силна ръка, доколкото се справи с извънредната здравна ситуация по-добре от повечето други държави-членки.
Преди време упорит защитник на бюджетна строгост, правителството на Меркел се отказа от догмата си за нов дълг, за да насочи ресурси срещу кризата.
Програмата за стабилизиране на икономиката възлиза на повече от един трилион евро разходи, заеми и гаранции.
Заедно с Макрон Меркел очерта основата на фонда от 750 милиона евро, предложен от Фон дер Лайен, за да се засили икономиката на блока.
Фондът би предлагал безвъзмездни средства без задължение за погасяване на страни, които са най-силно засегнати от пандемията, основен завой на политиката за Берлин.
С поглед върху пагубния удар, нанесен върху Испания или Италия, Меркел обясни, че е "наложително Германия не само да мисли за себе си, но да е подготвена за изключителен акт на солидарност".
Министърът на външните работи Хайко Маас също обеща: "Искаме да използваме тази безпрецедентна криза, за да се даде ход на безпрецедентни промени в Европейския съюз."
Фондът за възстановяване вероятно ще бъде сред ключовите точки, обсъждани при срещата на Меркел и Макрон в понеделник.
Въпреки противопоставянето на фискални хардлайнери като Австрия и Холандия, наблюдателите смятат, че Берлин ще се наложи да постигне съгласие.
"Когато германците са сигурни, че имат право, силата е голяма, няма поле за обсъждане", заяви високопоставен европейски служител.
Дипломат от ЕС се съгласи, казвайки: „Относно фонда за възстановяване очаквам Германия да диктува целия процес. Меркел държи всички карти и шефът на Съвета на ЕС Шарл Мишел ще върви в тази посока.
"Тя също иска да Отстрани Брекзит от пътя и винаги ще се стреми към сделка, тъй като иска да запази Запада заедно. Третатат стъпка ще бъде възстановяване връзките със САЩ след изборите там."
Меркел, която изключи варианта да се кандидатира за пети мандат догодина, няма да има много време.
Преговорите за Brexit ще трябва да приключат до края на годината, а през ноември акцентът ще бъде върху това дали президентът на САЩ Доналд Тръмп печели преизбиране.
Ясно е, че отпечатъкът на Меркел ще бъде видим в цялата пътна карта на ЕС през следващите шест месеца.
„Това ще бъде председателство на Меркел, нейната лебедова песен“, заяви дипломат от ЕС и добави, че ще го използва „за да създаде наследството си“.
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 29 юни