Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Макрон: Палестинската автономия трябва да управлява Газа

04 юни 2024, 18:50 часа • 854 прочитания

Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, че Палестинската автономия трябва да "осигури управлението" на ивицата Газа, съобщиха от президентската канцелария.

Още: В Хърватия започват бойкот и на банките, и на мобилните оператори?

Още: Хвърляне на гранати и разминиране: Деца в руски детски градини показаха военната си подготовка (СНИМКИ, ВИДЕА)

В телефонни разговори Макрон подкрепи предложението за прекратяване на огъня в Газа и за освобождаване на заложници, представено от президента на САЩ Джо Байдън, предаде АФП.

"Тази сделка трябва да отвори отново надеждна перспектива за прилагане на решение за две държави, единственото, което е в състояние да предостави на Израел необходимите гаранции за сигурност и да отговори на легитимните стремежи на палестинците", каза той, цитиран от БГНЕС.

Още: Макрон: Войната в Газа трябва да приключи

Още: Дежавю: Роджър Уотърс ще изнесе доклад на Съвета за сигурност на ООН

Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови

"Ивицата Газа трябва да бъде неразделна част от бъдещата палестинска държава, а една реформирана и укрепена Палестинска власт, с помощта на международната общност, трябва да осигури нейното управление", добави той.

В стремежа си да стимулира усилията за посредничество след почти осеммесечната война, Байдън заяви в петък, че Израел предлага нова триетапна пътна карта.

Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция

Още: "Без храна, вода и не ни пускат до тоалетна": Полша задържа с часове самолет с 236 руснаци на борда (СНИМКИ)

Според президента на САЩ предложението на Израел ще започне с шестседмичен етап, при който силите му ще се изтеглят от населените райони на Газа и ще се извърши първоначална размяна на заложници и затворници.

След това страните ще преговарят за трайно прекратяване на огъня, като примирието ще продължи, докато траят преговорите.

Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)

Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)

Още: Макрон: Да спре да се отлага решението за две държави - Израел и Палестина

Във финалната си фаза планът ще доведе до възстановяването на опустошената палестинска територия без палестинската войнствена групировка Хамас на власт, заяви Байдън. | БГНЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес