Макрон обеща на Украйна още самоходни гаубици "Цезар" през 2023 г.

21 декември 2022, 10:01 часа • 2487 | прочитания

Франция е доставила на Украйна ракетни установки и системи за противовъздушна отбрана "Crotale" и ще прати още оръжия в началото на следващата година. Това заяви френският президент Еманюел Макрон на 20 декември, цитиран от France 24.

Още: Чужди войници срещу Путин – има основи. Украински контраатаки на много места, Суджа пак е руска (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Голям горски пожар на остров Крит, жителите в готовност за евакуация

Той каза, че наред с другите оръжия, Париж ще достави на Киев допълнителни самоходни артилерийски установки "Цезар". Макрон не уточнява броя им.

Още: Френският парламент с резолюция: Да се конфискуват руските активи!

Още: В Словения загина един от основателите на пиратския сайт The Pirate Bay (ВИДЕО)

"Работим също така с министъра на отбраната (б.а. - Себастиен Лекорню), за да можем да доставим отново полезни оръжия и боеприпаси през първото тримесечие на 2023 г., така че украинците да могат да се защитават от бомбардировки", каза Еманюел Макрон.

На 20 ноември Лекорню заяви пред Le Journal du Dimanche, че Франция е предоставила на Украйна 18 гаубици "Цезар" и военна помощ на стойност 550 млн. евро, с което се превръща в петия по големина донор на Украйна.

Още: Танкове на кредит: Бундесверът има нужда от хора и пари

Още: Земетресение в Неапол в близост до супервулкан (ВИДЕО)

"Цезар" е френска самоходна 155 мм-гаубица, монтирана на шаси на камион 6x6 или 8x8, която може да стреля с всички снаряди от калибър 39/52 по стандартите на НАТО. Може да поразява особено точно цели на разстояние над 40 км, използвайки боеприпаси ERFB, или цели на над 55 км с ракетно подпомагани или "смарт" боеприпаси. Счита се, че с тези гаубици украинците си върнаха Змийския остров.

На 3 декември Макрон заяви, че ако руският диктатор Владимир Путин се съгласи на преговори за прекратяване на войната в Русия, Западът трябва да обмисли предоставянето на гаранции на Руската федерация в бъдещата архитектура на сигурността. Изявлението му възмути украински официални лица, включително главния преговарящ на Киев с Москва - законодателя Давид Арахамия.

Още: Путин изпълзя от бункера във военна униформа и стигна до Курск, защото е унижение за него

Още: Украйна атакува с дронове, руски обекти са в пламъци (ВИДЕО)*

Арахамия заяви, че Киев е готов да предостави на Русия гаранции за сигурност, след като тя изтегли войските си от Украйна, плати репарации, изправи пред съда всички военнопрестъпници и доброволно се откаже от ядрените си оръжия.

ОЩЕ: Анализ: На Путин трябва да му бъдат избити зъбите, а не идеите от главата за Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес