Експерти на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) ще посетят АЕЦ „Запорожие“ следващата седмица. Това обяви в четвъртък вечер (25 август) Лана Зеркал – съветник на министъра на енергетиката на Украйна.
Според нея руските сили, които контролират най-голямата атомна централа в Европа, тъй като са окупирали района, опитват да попречат мисията на МААЕ в гр. Енергодар да се осъществи. Москва обстрелва украински позиции от територията на АЕЦ-а и е обвинявана, че я използва като щит, рискувайки да доведе до ядрена катастрофа.
На 25 август АЕЦ-ът остана за известно време напълно без ток - за първи път в историята си, заради военните действия в непосредствена близост. Това е много сериозен риск от катастрофа и, както каза президентът на Украйна Володимир Зеленски, "светът беше на крачка от радиационна авария".
Зеркал заяви пред украинските медии, че се работи по логистични въпроси, за да може екипът на МААЕ да дойде в централата в Запорожие, която се управлява от украински работници още от първите дни на 6-месечната война. "Въпреки че руснаците се съгласиха мисията да премине през територията на Украйна, сега те изкуствено създават всички условия мисията да не достигне до обекта, като се има предвид ситуацията около него", каза тя, без да дава подробности.
Москва не коментира веднага тези твърдения. Ръководителят на атомната агенция Рафаел Мариано Гроси също заяви в четвъртък, че се надява до дни да изпрати екип в централата. Преговорите за начина, по който той ще получи достъп до АЕЦ-а, са сложни, но напредват, каза той по телевизия France-24.
Междувременно украински официални лица съобщиха, че район в близост до централата е бил обстрелван през нощта, на фона на нарастващите опасения, че въоръжен конфликт в близост до работеща атомна централа може да причини по-сериозни щети. И всичко това - въпреки че реакторите в Запорожие са защитени със стоманобетонни защитни куполи.
Губернаторът на Днепропетровск Валентин Резниченко съобщи, че при обстрела в град Никопол, който се намира на другия бряг на река Днепър от централата в Запорожие, са повредени 10 къщи, училище и санаториум, но няма жертви. Прекъснат е и електропровод, поради което до 1000 местни жители са останали без електричество, добави той. Никопол е подложен на почти постоянен руски обстрел от 12 юли насам, като осем души са убити, 850 сгради са повредени, а повече от половината от стоте хиляди жители са избягали от града.
ОЩЕ: Мистериозни брошури с ядрена заплаха над Никопол: Как се живее до АЕЦ "Запорожие"
Много ядрени централи са проектирани така, че автоматично да изключват или поне да намаляват мощността на реакторите в случай на загуба на изходящи преносни линии. МААЕ заяви, че Украйна я е информирала, че системите за аварийна защита на реакторите са били задействани вчера и всички системи за безопасност са останали в действие.
Трите редовни преносни линии в централата са изключени от експлоатация поради предишни военни щети. Украйна не може просто да спре ядрените си централи по време на войната, тъй като е силно зависима от тях. Нейните 15 реактора в четири централи осигуряват около половината от електроенергията на страната.