Беларуският диктатор Александър Лукашенко се съгласи да внесе в долната камара на парламента на страната законопроект за прекратяване на действието на Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ). Новината съобщи пресслужбата му на 5 април.
Какво е ДОВСЕ?
Договорът, подписан в Париж през ноември 1990 г., е насочен към контрол на въоръженията и първоначално е договорен от 16 страни членки на НАТО и шест държави от бившия Варшавски договор, включително СССР. Официално той влезе в сила две години по-късно.
Още: Лукашенко: Признавам, готвим се за война
Целта на договора беше първоначално да се намалят съществуващите конвенционални оръжия за нападение, притежавани от страните членки на НАТО и държавите от бившия Варшавски договор, а след това – да се поддържат на определени нива. Задълженията са свързани с пет категории конвенционални въоръжения – бойни танкове, бойни бронирани машини, артилерийски системи с калибър 100 мм и повече, бойни самолети и ударни вертолети.
Снимка: Getty Images
Беларус - един от верните съюзници на диктатора Владимир Путин - ратифицира договора през 1992 г. Минск може да преустанови действието на ДОВСЕ, което "не означава оттегляне на Беларус от него или прекратяване на вътрешните процедури във въоръжените сили, свързани с неговото прилагане", според проектозакона, цитиран от Kyiv Independent.
Русия се оттегли, НАТО обяви реципрочен ход
Русия официално се оттегли от ДОВСЕ през ноември 2023 г., с което завърши процес, продължил години. В същия ден НАТО обяви, че ще преустанови действието на Договора за обикновените въоръжени сили в Европа, осъждайки решението на Москва.
Още: Заради Приднестровието: Молдова се оттегля от Договора за обикновените въоръжени сили в Европа
Полша преустанови действието на ДОВСЕ в края на март. Варшава формално остава страна по договора, но няма да бъде задължена да спазва неговите разпоредби.
Днес, 5 април, Турция също спря действието на договора. Страната е с втората най-голяма армия в НАТО след САЩ.