Във вторник лидерът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че анексираният от Москва Крим е законна част от Русия, и добави, че планира да посети полуострова заедно с руския лидер Владимир Путин, предаде АФП.
Още: От днес: Българите и всички от ЕС с нов документ във Великобритания
Още: Следващата голяма руска офанзива в Украйна: Спекулации (ОБЗОР - ВИДЕО)
Анексирането на Крим от съседна Украйна през 2014 г. и подкрепата на Русия за сепаратистите в източната част на страната предизвикаха тревога в бившата съветска република Беларус.
Лукашенко е подложен на огромен натиск да определи публично позицията си за Крим и досега до голяма степен не е изразявал ясно ангажиране с Кремъл по въпроса.
Изявлението на Лукашенко пред руската държавна информационна агенция РИА Новости беше едно от най-ясните му досега относно статута на полуострова след превземането му от Русия.
Още: Силни бури връхлетяха Гърция, затворени са пътищата на Халкидики (ВИДЕА)
Още: Кейт Мидълтън отговори на емоционалните кризи на принц Уилям
"Всички разбрахме, че де факто Крим е Крим на Русия. След референдума Крим стана и де юре на Русия", е цитиран Лукашенко.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?
Беларуският лидер заяви, че планира да посети Крим и пътуването му ще бъде равносилно на признаване на полуострова за руска територия.
"Имаме определена уговорка с Путин, че ще посетим Крим", заяви Лукашенко пред РИА Новости, като настоя, че има пълното право да отиде там заедно с руския президент. "Това е и моят Крим", добави той.
Лукашенко заяви, че сега чака подробности за пътуването от Кремъл.
Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)
Москва превзе Крим през март 2014 г. след референдум, осъден от Киев и Запада като незаконен и последвал въстание в Киев, което свали от власт проруския лидер.
Русия е най-близкият съюзник на Беларус и двете страни са създали номинален "съюз" с тясно търговско и военно сътрудничество, като същевременно спорят по спорни въпроси като цените на енергията.
Лукашенко беше принуден да се опре по-силно на Русия след началото на тежката криза във връзките със Запада.
Брюксел осъди репресиите срещу опозиционните протести в Беларус и отказа да признае оспорваното преизбиране на Лукашенко през 2020 г., което доведе до охлаждане на отношенията.
В интервюто за РИА Новости Лукашенко също така заяви, че ще поиска от Русия да разположи ядрени оръжия в Беларус, ако НАТО премести ядрени оръжия в Източна Европа.
"Ние в Беларус сме готови за това", каза той и добави, че цялата необходима инфраструктура след разпадането на Съветския съюз е останала непокътната. "Всички шахти са там."