Президентът на Армения Вахагн Хачатурян подписа закон за ратифициране на Римския статут, на който се основава Международният наказателен съд (МНС), се съобщава на президентския сайт. С този акт Армения окончателно признава правомощията на МНС.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Страната подписа Римския статут още през 1998 г., но процесът на ратификация беше прекъснат през 2004 г., след като беше установено, че документът противоречи на арменската конституция. В края на 2022 г. процесът на ратификация бе възобновен въпреки опита на Русия да се противопостави.
Както е известно, МНС издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин през март 2023 г. заради незаконно депортиране в Русия на хиляди деца от окупираните територии на Украйна.
Още: Прочитът на ТАСС: Пашинян гони руските миротворци от Нагорни Карабах
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Припомняме, че в началото на октомври парламентът на Армения прие законопроекта за ратифициране на Римския статут. Тогава премиерът Пашинян в обръщение към арменците заяви, че е очевидно, че "инструментите на ОДКС и арменско-руското стратегическо партньорство са недостатъчни за гарантиране на външната сигурност на Армения" затова е в интересите на външната сигурност на Армения документът да бъде ратифициран. ОЩЕ: Още една страна, в която Путин не може да стъпи: И Армения призна Международния наказателен съд
„Военни престъпления са били извършвани и се извършват срещу нашата страна. Имаме нужда от това [ратификацията], нашата страна се нуждае от това“, каза по-рано и председателят на парламента Ален Симонян.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Арменските власти подчертаха, че ратификацията ще даде възможност ръководството на Азербайджан да бъде изправено пред Международния наказателен съд за евентуални военни престъпления в Нагорни Карабах.
Още: Ще нападне ли Азербайджан Армения?
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия