Държавният департамент на САЩ е одобрил продажбата на ракетни системи HIMARS и свързаното с тях оборудване и боеприпаси на Литва. Сделката е на стойност 495 млн. щатски долара, обяви литовският министър на отбраната Арвидас Анушаускас във Facebook.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Според американски служители става въпрос за общо 8 ракетни установки, предаде The Defense Post.
HIMARS е в основата на украинските успехи на фронта срещу Русия още от първите дни на войната, започната от Владимир Путин.
The U.S. State Department approved the sale of MLRS M142 #HIMARS missile systems and related equipment with ammunition for $495 million to #Lithuania, Defense Minister Arvydas Anušauskas said. pic.twitter.com/rnthGYGAjZ
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
— NEXTA (@nexta_tv) November 10, 2022
"Предложената продажба ще бъде в съответствие с целите на външната политика и националната сигурност на САЩ, тъй като ще спомогне за укрепване на отбранителните способности на съюзник от НАТО, който е важна сила за политическата стабилност и икономически напредък в Източна Европа", гласи изявлението на Анушаускас.
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
Той определя HIMARS като напълно нов и мощен капацитет, какъвто Вилнюс никога не е имал. Появата на този капацитет в литовската армия ще вдигне на по-високо ниво разузнаването, електронната война и други способности, смята министърът.
"Ще бъдат доставени няколко вида ракети, включително ATACMS, които могат да достигнат цели до 300 километра. Американската администрация официално обяви решението си пред Конгреса. Сега законодателят има 30 дни да обмисли евентуална сделка с Литва", обяви Анушаускас.
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир
От началото на войната на Русия в Украйна през февруари 2022 г. балтийската република, граничеща с Руската федерация, Беларус и руския ексклав Калининград, увеличи значително разходите си за отбрана.
ОЩЕ: Великобритания дава на Украйна 1000 ракети, Франция - гаубици, а Израел се дърпа за ПВО