Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекари и болногледачи в Германия отказват да се ваксинират

11 януари 2021, 17:38 часа • 3222 прочитания

Болницата "Бетел" в Берлин. Много от лекарите там са виждали колко тежко протича понякога COVID-19. Би могло да се предполага, че работещите там масово ще искат да се ваксинират, но картината е по-различна. Болногледачката Вивиен Кохман е един от примерите за това. Като майка на малко дете тя от месеци педантично спазва всички мерки за хигиена и контакти, но по отношение на ваксината смята да изчака, съобщава Дойче веле, цитиран от БГНЕС.

Още: Тръмп иска да спаси Украйна, не да угажда на Путин: Уверение на пратеника му за мир (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Анализ: Без САЩ НАТО не може да се изправи срещу Русия

"Със сигурност няма да съм първа на опашката за ваксиниране. В това отношение съм твърде предпазлива и донякъде изпълнена със страх, защото си мисля, че ваксината е още много нова, за да я смятаме за напълно сигурна. Честно казано, съм доста притеснена. Такива са личните ми усещания", споделя болногледачката. Вивиен Кохман обаче в никакъв случай не е противник на ваксините. Тя самата е имунизирана срещу много болести. Затова се надява, че до края на годината ще има повече яснота относно ваксините и повече информации за евентуалните рискове.

Експертите отчитат, че този скептицизъм не е рядкост сред медицинския персонал. Анкета, проведена от Германското дружество на интернистите от интензивната и спешна медицина, проведено през декември 2020, показва, че само около 50% от болногледачите смятат да се ваксинират. В същото време значително мнозинство от анкетираните казват, че ваксината е много важна за овладяването на пандемията.

Бернд Мойрер, президент на Сдружението на институциите за социални услуги, казва: "В някои от нашите домове се ваксинират 100% от служителите, има обаче и други, където две трети от персонала отказват да се ваксинират". Сходни наблюдения сподели преди време и здравният министър Йенс Шпан, който каза, че в някои старчески домове има вече 80% ваксинирани сред персонала, а в други едва 20%.

Още: Оказахме се излишни, въпреки че чакахме Русия и ѝ вярвахме: Бездомни жители на Мариупол се молят на Путин (ВИДЕО)

Още: Мъжът на най-силното пропагандно оръжие на Путин е в кома

Здравният експерт на германското правителство Карл Лаутербах, който е епидемиолог, предполага, че мнозина от лекарите и останалия медицински персонал се предоверяват на защитата от предпазните си облекла, а навярно и не смятат, че спадат към най-рисковата възрастова група.

Анкетата от декември показва обаче, че резервите на медиците се дължат по-скоро на неясноти относно дълготрайните последици и евентуалните странични ефекти от ваксините. Някои от жените в клиниките например се притеснят, че ваксината би могла да се отрази неблагоприятно на по-късна бременност. Бернд Мойрер изтъква и друг аргумент: дори и да се ваксинират болногледачите, пак ще са длъжни да носят предпазни маски, затова ваксинацията за тях на практика не носи големи облекчения. А и все още не е ясно дали ваксинирани хора могат да заразяват останалите.

Друг аргумент изтъква болногледач в провинция Бранденбург, пожелал анонимност. Той самият вече е ваксиниран с първата доза от препарата на BioNTech/Pfizer и казва: "Тази ваксина не предпазва от инфекция с коронавирус, а основният ѝ ефект е, че предпазва от развиване на COVID-19. Предполагам, че има хора, които предпочитат да изчакат появата на други ваксини".

В неговото обкръжение всички колежки и колеги вече се били ваксинирали, добавя болногледачът. "През последните месеци многократно видяхме колко тежки поражения може да нанесе вирусът." Той все пак смята, че много от лекарите и медицинският персонал вече са прекарали инфекцията и са изградили антитела, поради което поне засега не им е нужна ваксинация.

Още: Полша: Русия води кибервойна срещу нас

Още: Влязоха в сила електронните визи за пътуване във Великобритания

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес