Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ: Без САЩ НАТО не може да се изправи срещу Русия

09 януари 2025, 07:30 часа • 2081 прочитания

Ако новоизбраният президент Доналд Тръмп прекъсне военното сътрудничество на САЩ с Европа, нейните съюзници от НАТО ще загубят ключов капацитет, необходим за устояване на руската агресия, пише Business Insider.

Европа разчита в голяма степен на Съединените щати да използват самолети и оръжия за противовъздушната отбрана по определен начин в случай на война - стратегия (система), известна като SEAD (накратко това представлява комбинация от тежки въздушни удари по важни ПВО цели на противника и електронно заглушаване също на ПВО на противника). Ако дадена армия не успее да изпълни тази критична мисия, нейните самолети стават уязвими цели и губят способността си да нанасят удари, оставяйки въоръжените сили, към които принадлежат, значително по-уязвима и по-малко ефективна. Още: Русия вдига залозите, а НАТО не го осъзнава: Съветник на Зеленски (ОБЗОР - ВИДЕО)

„Един от най-важните компоненти, които липсват на Европа, е SEAD“, признава Тим Робинсън, специалист по военна авиация в Кралското аеронавигационно дружество на Великобритания, в интервю за BI. SEAD играе „критична роля“, каза той, но Европа позволи на системата да „стагнира и изсъхне“.

Зависимост от САЩ

Има много малко специализирани платформи за SEAD на континента. Самолетите Tornado на германските и италианските ВВС са оборудвани с американски високоскоростни противорадарни ракети AGM-88 HARM, които са радарно насочвани и имат система за локализиране на критични излъчватели, но те трябва да бъдат изведени от употреба още през тази година.

Други партньори от НАТО използват F-16, годни за SEAD, но само Fighting Falcon на САЩ са оборудвани с модула на системата за насочване HARM, за да направят SEAD по-ефективна. Още: Тръмп увърта и притиска Зеленски за мир, Путин върви към по-голяма война (ОБЗОР - ВИДЕО)

Съюзниците на САЩ в Европа все повече търсят да заменят по-старите самолети с F-35, но малцина купуват и ракети AGM-88. (Тези ракети са много ефективни при изпълнение на мисии SEAD и са доставени на украинските ВВС именно за тази цел, но са по-малко подходящи за унищожаване на противниковата противовъздушна отбрана).

Джъстин Бронк, експерт по противовъздушна отбрана, подчерта, че изтребителят от пето поколение F-35 има повишен потенциал за скрити полети, оборудване за радиоелектронна борба, както и набор от активни и пасивни сензори за откриване на системи за ПВО на противника. "Въпреки тези изключително впечатляващи способности, доставянето на F-35 не е достатъчно, за да реши проблема с мисиите SEAD/DEAD в Европа", каза експертът - Още: Могат ли САЩ да спрат "Орешник" и да ни защитят от Русия? Говори проф. Румен Кънчев (ВИДЕО)

В резултат на настоящата ситуация Европа стана зависима от САЩ, което изглежда проблем на фона на възникващите съмнения в надеждността на Вашингтон като съюзник - заради Тръмп. В същото време руско-украинската война показа колко важно е за съвременните военни конфликти възможността да се поразяват батареите на ПВО на противника“.

В Украйна нито една от страните все още не е успяла да проведе успешни операции SEAD, поставяйки военновъздушните сили на двете страни в тежко положение, а сухопътните части са принудени да водят изтощителни битки с тежки загуби.

Матиас Екен, експерт по противоракетна отбрана в мозъчния тръст RAND Corporation, каза, че важен урок от войната в Украйна е необходимостта "въздушните сили да имат способността да намират, заглушават и унищожават“ мобилни ракети "земя-въздух", за да установят превъзходство във въздуха "дори срещу средно оборудвани противници". Още: Червената линия "ядрена война": В САЩ очакват ескалация с Русия

Според Екен никоя западна военновъздушна сила, с изключение на Съединените щати, няма по-добри възможности за SEAD. Всички останали сили на страните-членки на НАТО "са много ограничени по отношение на способности за проникване, запаси от боеприпаси и опит в използването на големи смесени ударни системи".

Липса на капацитет в Европа

Пенсионираният генерал-майор от американската армия Гордън "Скип" Дейвис, който преди това е бил заместник-помощник на генералния секретар на НАТО за инвестициите в отбраната, призна, че "в случай на агресия, по-голямата част от наличните самолети за мисии SEAD ще бъдат предоставени от Съединените щати." Още: Москва заговори за "пряка конфронтация" Русия-НАТО в Черно море

В интервю за Business Insider Дейвис отбеляза, че Съединените щати разполагат със стелт самолети в своя арсенал, както и с "проникващи" бомбардировачи, (способни да пробият противовъздушната отбрана), необходими за откриване и унищожаване на руската противовъздушна отбрана. Освен това американските самолети имат разузнавателни способности, "които ще бъде много трудни НАТО да замени". Генералът предупреди, че ако страните от НАТО не работят за подобряване на своите способности за SEAD, като същевременно загубят подкрепата на САЩ, Алиансът "ще има трудности да противодейства на голяма руска агресия". Още: Путин убеждава войниците си, че няма да се бият с НАТО (ВИДЕО)

През април 2023 г. военни експерти от Центъра за стратегически и международни изследвания на САЩ написаха в своите анализи, че "НАТО сега е напълно зависима от Съединените щати за способностите на мисията SEAD". Още: "Морков и тояга": Сбърка ли САЩ в отношенията си с Русия?

Ключов пример, илюстриращ това, беше мащабната въздушна кампания на НАТО над Либия през 2011 г., по време на която САЩ осигуриха почти всички мисии SEAD на Алианса, въпреки че първоначално планираха да играят само поддържаща роля в тази операция.

В бъдеще Европа не винаги ще може да разчита на помощ от Вашингтон. Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп беше остър критик на НАТО и по време на първия си мандат заплаши да напусне Алианса, освен ако другите страни членки не започнат да харчат повече за своята отбрана.

Европейските страни рязко увеличиха разходите след инвазията на Русия в Украйна. Сега някои от тях харчат повече за отбрана като процент от БВП, отколкото САЩ. Европа обаче е изключително чувствителна към заплахите на Тръмп. Експерти предупреждават, че увеличените разходи на континента не са достатъчни, за да подкрепят Украйна и да се подготвят за руски заплахи. Континентът все още се нуждае от подкрепата на САЩ. Още: Препоръка: САЩ да се готви за война с Русия и Китай едновременно

Размисли за руската заплаха

Русия многократно на практика е заплашвала да атакува друга европейска страна и много държави предупредиха, че такава атака може да се случи през следващите няколко години, особено ако Кремъл спечели в Украйна. Не е ясно дали САЩ биха могли да спрат да предоставят подкрепа на европейците, особено на съюзниците, които вече уж харчат достатъчно за отбрана.

Американските войски сега са толкова интегрирани в случващото се в Европа, че ако нещо се случи там в близко бъдеще, „те автоматично ще бъдат въвлечени“, освен ако САЩ променят политиката си и върнат своя контингент обратно в родината им, твърди Гордън. Още: Мнение: Украйна изглежда атакува в Русия и това трябва да е предупреждение за САЩ

Въпреки това Европа предприема стъпки за справяне с недостатъците си. Например паневропейска отбранителна компания разработва нова ракета SPEAR-EW.

„Мисля, че всички най-накрая разбраха посланието“, счита Робинсън, но добави, „че това не е достатъчно и европейските столици и международните организации имат нужда от време, за да наберат инерция“.

Майкъл Бонерт, експерт по военните въпроси в RAND Corporation, твърди пред Business Insider., че може да отнеме години, за да се възстанови веригата за доставки на необходимите ракети. Това означава, че „наистина няма жизнеспособни опции“ за покриване на краткосрочни дефицити, ако САЩ оттеглят предишните си нива на подкрепа

Вече е в ход някакъв вид сътрудничество: например четири европейски държави са се съгласили да експлоатират своите самолети като единен флот.

Ян Калберг, старши сътрудник в Центъра за анализ на европейската политика и сътрудник в Армейския кибер институт в Уест Пойнт, счита, че „придобиването на нови оръжейни системи и сътрудничеството са от решаващо значение“. Той добави, че страните трябва да обединят сили за закупуване на оръжия и да „действат заедно като многонационална сила“, особено като се има предвид колко обширна е Европа, която може да се наложи да бъде защитавана. Още: Новата ракетна надпревара между САЩ и Русия: Заплахите

Преодоляването на пропуските в способностите за SEAD в Европа ще отнеме време и през този период континентът ще бъде по-уязвим за атаки. Но Русия демонстрира неспособност да използва ефективно собствените си средства, недостатък, който в крайна сметка може да работи в полза на Европа, пише още Business Insider.

"Ако избухне война", продължава Ян Калберг, „ситуацията ще бъде спасена не от засиления потенциал на Европа, а от неспособността на Русия да използва ефективно своя собствен потенциал".

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес