Лавров говори за Молдова точно като за Украйна, подклажда огъня и в Босна (ВИДЕО)

02 март 2024, 07:24 часа • 9869 | прочитания

"Режимът в Кишинев" се държи като "режима в Киев" - знакови думи на руския външен министър Сергей Лавров по адрес на Молдова, който използва буквално същата реторика, с която започна и ескалацията в Украйна от руска страна.

Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?

По думите на Лавров, "режимът в Кишинев" вървял по стъпките на "режима в Киев" - отмяна и дискриминация на руския език и действия "заедно с украинците" за сериозен икономически натиск срещу Приднестровието.

Припомняме, че Приднестровието и Гагаузия поискаха помощ от Руската федерация точно заради "икономически натиск" от централната власт в Молдова. Засега издирваният от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин не говори официално нищо и не предприе нищо като реакция.

Още: След Приднестровието: Още един молдовски регион поиска "защита" от Русия

Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)

Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души

Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?

Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки

Пропагандна и враждебна реторика и на Балканите

Западната намеса в Босна и Херцеговина (БиХ) е основният фактор за усложняване на политическата ситуация, заявиха Лавров и президентът на ентитета Република Сръбска Милорад Додик, съобщиха руските държавни медии.

Двамата са провели среща в рамките на дипломатическия форум в Анталия, Турция, на която са обсъдили развиването на двустранните споразумения, съобщи говорителката на руското МВнР Мария Захарова. Лавров говори точно там за Молдова, а освен това категорично отхвърли предложението на турския президент Реджеп Ердоган за нови мирни преговори между Русия и Украйна, които да се проведат в Турция.

Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара

Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край

Още: Молдова с първа реакция, след като Приднестровието поиска "помощ" от Путин

В съобщението на ведомството се казва, че "ключовият фактор за усложняване на политическата ситуация е злонамерената и незаконна намеса във вътрешните работи на суверенна Босна и Херцеговина от страна на Запада, който осъществява неоколониален курс за подкопаване на Дейтънското споразумение и накърняване на конституционните права на нейните държавотворни народи".

Захарова обясни, че случващото се в региона е била основна тема на разговор. Русия е държава-гарант на мирното споразумение от 1995 г.

ОЩЕ: НАТО потвърди подкрепата си за териториалната цялост на Босна

"Потвърдена беше принципната руска позиция в подкрепа на мирното споразумение като единствена основа за осигуряване на стабилност, сигурност и развитие в страната и региона като цяло", се казва още в позицията на министерството.

ОЩЕ: "Превратът на Майдана": Между пряка демокрация, "киевска клика" и "мръсна война"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес