Сеймът на Латвия прие днес на извънредно заседание окончателно закон „За строителството на инфраструктура на външната сухопътна граница”, разработен за бърз и ефективен процес на преустройване на границата с Беларус. Това се казва в прессъобщение на парламента, предава БГНЕС.
„Предвид промените в международната среда за сигурност и факта, че броят на случаите на незаконно преминаване на латвийско-беларуска граница бързо се увеличава, нараснаха и рисковете, свързани със защитата и сигурността на границата. Затова трябва да се осигури колкото е възможно по-скоро строителството на инфраструктура, необходима да бъде защитена външната граница”, се казва в съобщението.
Законът предвижда държавните и общинските институции, както и други ведомства да разглеждат и решават приоритетно всички заявления и въпроси, свързани с преустройството на границата. Същото се отнася и за въпроси, свързани с отчуждаването на недвижими имоти, необходими за въвеждане в експлоатация на инфраструктурата по границата.
Територията за строителството на инфраструктурата ще се определя от Държавната гранична служба със съдействието на Държавната агенция за осигуряване, а със самото строителство ще се занимава Държавната служба за недвижими имоти, която ще управлява и контролира строителните дейности, ще сключва договори и т.н. Надзорът е поверен на Министерството на вътрешните работи.
Заради наплива от нелегални мигранти, които се опитват да влязат в Латвия от Беларус, правителството на страната въведе от 11 август до 10 ноември извънредна ситуация по границата, след което я удължи до 10 февруари 2022 г.
С цел борба с нелегалната миграция преди няколко години Латвия обяви намерението си да оборудва 173 км от границата с Беларус, включително да издигне ограда с дължина 135 км. Стойността на проекта беше оценена на 27,6 милиона евро, а работата беше планирана да бъде завършена през 2021 г., но поради установените от Сметната палата недостатъци строителният процес все още не е завършен. През август правителството одобри финансиране от 1,7 милиона евро за поставяне на временна ограда от бодлива тел на границата. За изграждането на граничната инфраструктура са необходими общо около 30 милиона евро. По-рано днес външният министър на Латвия Едгар Ринкевич предупреди, че ситуацията по границата може да се изостри.
Той изключи варианта, предложен от руския външен министър Сергей Лавров, за сключване на споразумение между ЕС и властите в Беларус за прием и настаняване на мигранти на беларуска територия, подобно на сделката между ЕС и Турция.
„Не смятам, че можем да сравняваме ситуацията, в която се оказа Турция”, смята Ринкевич. Той подчерта, че мигрантският поток в Беларус е организиран от Лукашенко и хората не попадат просто така в страната, затова хибридната война не може да бъде спряна със същите средства.