„Унгария взе Украйна за заложник в борбата си за пари“, каза Кулеба, предава белоруската опозиционна агенция NEXTA в Twitter. Думите му са във връзка с това, че Будапеща блокира пакет от финансова помощ за Украйна.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
"Hungary has taken Ukraine hostage in its struggle for money," said Kuleba
— NEXTA (@nexta_tv) December 30, 2022
Budapest blocked a package of financial aid to Ukraine, the EU agreed to "unfreeze" payments to Hungary in exchange for lifting veto. The EU has complaints about Hungary's implementation of HR principles. pic.twitter.com/9SD1BgOWOg
ОЩЕ: Унгария наложи вето в ЕС за помощта от 18 млрд. евро за Украйна
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Унгарското правителство блокира споразумението за пакет от помощи на ЕС за Украйна в размер на 18 млрд. евро.
ОЩЕ: Литва: Блокирането от Унгария на помощта за Украйна е неморално
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Това принуди Европейската комисия и останалите държави от блока да търсят алтернативно решение, за да гарантират, че Киев ще получи необходимите средства още през януари. В крайна сметка на 10 декември Съветът на Европейския съюз постигна съгласие по законодателен пакет, който ще даде възможност на блока да подпомогне финансово Украйна през 2023 г. с 18 млрд. евро.
ОЩЕ: Въпреки Унгария - ЕС одобри 18 млрд. евро в помощ на Украйна
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
От NEXTA обръщат внимание, че Европейският съюз се е съгласил да "размрази" плащанията към Унгария в замяна на премахване на ветото, както и че съюзът има оплаквания относно прилагането на принципите на човешките права в Унгария.
Припомняме, че Европейската комисия прие споразумение за партньорство с Унгария, което включва подробна пътна карта за справяне с прозрачността и конкуренцията при обществените поръчки, предотвратяването, разкриването и отстраняването на корупцията, измамите и конфликтите на интереси в Будапеща. Документът е тясно свързан с Плана за възстановяване и устойчивост и процеса на определяне на условията за върховенство на правото. Споразумението на обща стойност почти 22 млрд. евро за периода 2021-2027 г. предвижда страната да изпълни съвместни приоритети на ЕС като балансирано териториално развитие, справедлив климат и цифров преход, като същевременно подкрепя иновативна и приобщаваща социална пазарна икономика.