Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Критикуваха Швеция за първоначалното отношение към пандемията

29 октомври 2021, 19:49 часа • 4699 прочитания

Първоначалният отговор на Швеция на пандемията от COVID-19 е бил "недостатъчен" и "закъснял", със значителни пропуски в тестването и проследяването, заяви независима комисия в петък.

Швеция попадна в световните заглавия заради решението си да се бори с разпространението на вируса предимно с непринудителни мерки, докато останалата част от Европа премина към различна степен на блокиране.

Подходът, който здравните власти и правителството подчертаха, че цели да осигури устойчивост в дългосрочен "маратон, а не спринт", предизвика полемика както в страната, така и в чужбина, особено след като броят на смъртните случаи значително надхвърли този в съседните скандинавски страни.

В петък комисията отбеляза, че Швеция се различава от другите страни, но заяви, че оценката на нейния "избор на път" ще бъде въпрос, към който тя ще се върне в окончателния си доклад - планиран за края на февруари.

Вместо това предварителните констатации бяха насочени към готовността на страната, здравните услуги и системите за контрол на инфекциите.

"Въпреки това вече можем да отбележим, че мерките, които Швеция въведе през пролетта на 2020 г., изглежда са закъснели", заяви комисията.

"Справянето на Швеция с пандемията се характеризира с бавна реакция", се казва в доклада и се добавя, че "първоначалните мерки за превенция и контрол на заболяването са били недостатъчни, за да спрат или дори значително да ограничат разпространението на вируса".

В доклада се отбелязва, че "нефармацевтичните интервенции на страната, особено през пролетта на 2020 г., са се състояли почти изключително от общи съвети и препоръки на Агенцията за обществено здраве", които хората е трябвало да следват на доброволна основа.

Но комисията изтъкна и някои въведени задължителни мерки, като например ограничението за посещаване на публични събирания през март 2020 г. и забраната за посещение на старчески домове от 1 април 2020 г.

Комисията добави, че разпокъсаната и децентрализирана система за контрол на инфекциите в страната, в която здравеопазването се управлява от регионалните власти, води до неяснота кой носи отговорност, когато сериозна зараза засегне цялата страна, и че готовността на Швеция за пандемия е недостатъчна.

Комисията също така разкритикува времето, което е било необходимо на Швеция да изгради адекватни мерки за тестване, като отбеляза, че "целта на правителството от април за 100 000 теста седмично не може да бъде постигната до началото на септември 2020 г.".

Макар да заяви, че съседни държави като Норвегия и Финландия са се справили по-добре по време на първата и втората вълна на пандемията, комисията заяви, че Швеция "изглежда като средна европейска държава, когато става въпрос за броя на починалите".

Според доклада Швеция се е справила по-добре с третата вълна.

Въпреки това комисията заяви, че някои от проблемите, свързани с ранната реакция на Швеция, са били наблюдавани и в други страни.

В петък страната с население от 10,3 млн. души съобщи за общо 1 171 512 случая на новия коронавирус и 15 025 свързани с него смъртни случая.

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес