В Кремъл изразиха надежда, че руският бизнес ще прояви разбиране защо се налага въвеждането на допълнителна "доброволна" такса.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
По-рано руският финансов министър Антон Силуанов обяви в интервю, излъчвано по държавната телевизия, че "се подготвят специални промени в данъчното облагане", без да дава подробности. Компаниите вероятно ще трябва да плащат извънредни данъци върху извънредните си печалби от последните години, обясни Силуанов. Газовите и петролните компании няма да бъдат облагани допълнително.
"Бизнесът трябва да разбере реалностите и съществуващите нужди на страната", така коментира говорителят на Кремъл Дмитрий Песков предложението да се събира "доброволна вноска" от компаниите в Руската федерация. По-рано от Съюза на предприемачите в Русия реагираха отрицателно и определиха идеята като "неосъществима", съобщи РБК.
"Практиката на „доброволни събирания“ от бизнеса е често срещана по света. Сега властите са в процес на уточняване на всички нюанси на това предложение съвместно с бизнеса", добави Песков пред репортери.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
ОЩЕ: САЩ: Русия вече не е пазарна икономика
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
Той подчерта, че основното в инициативата е „доброволността“, както и че е важно да има "двупосочност" между правителството и бизнеса. „Затова тук е необходимо и едната, и другата страна, ясно да разбираме реалностите, в които сега живеем, и нуждите, които държавата има“, каза Песков в отговор на въпрос за отношението към онези, които не искат да дадат "доброволна" такса.
Русия планира да запълни бюджетния си дефицит, причинен от западните санкции, като наложи специални нови данъци на големите компании, за да си осигури приходи за около 300 милиарда рубли (4 милиарда долара). Миналата седмица вицепремиерът Андрей Белоусов заяви, че властите водят преговори с големите компании относно дупката в бюджета. Той посочи, че се обсъжда еднократен и доброволен специален налог, а от Съюза на предприемачите реагираха с неодобрение.