Таксите за роуминг в Европейския съюз на практика престават да съществуват. Краят им настъпва от днес – 15 юни. Според новото положение, навсякъде в ЕС, както и в Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, ще можем да говорим спрямо абонаментния ни план.
Една от тънкостите обаче е, че трябва да се ползва принципа на уседналост - т.е. да не се купуват планове и карти в държава, в която е по-евтино, а след това ползвателят да ги ползва предимно в друга държава. Затова в продължение на 4 месеца мобилните оператори ще могат да следят как се ползват плановете/картите и ако има подозрително поведение, потребителят ще бъде официално уведомен и ще има 14 дни, за да докаже, че например учи или работи в друга държава. Ако не успее, ще последват надценки от страна на операторите. Според председателя на КРС Веселин Божков спрямо България по-евтини мобилни услуги има например в Малта и Естония.
Друга тънкост е, че ако си в погранична зона, може да попаднеш в ситуация на "непредизвикан роуминг". Тогава клетката на местен оператор е по-силна и автоматично те прехвърля към чуждия оператор, но за да останеш на плана си, трябва ръчно да се настрои телефона.
ПРОЧЕТЕТЕ ТУК ЗА ДРУГИ ТЪНКОСТИ НА НОВИЯ РОУМИНГ в ЕС
„Европейският съюз съществува, за да сближава хората и да улеснява живота им. Премахването на таксите за роуминг е истински европейски успех. Отсега нататък гражданите, които пътуват в ЕС, ще могат да се обаждат, да пращат съобщения и да общуват през мобилните си устройства на цените, които заплащат у дома. Премахването на таксите за роуминг е едно от най-големите и осезаеми постижения на ЕС”. Това се казва в съвместно изявление на председателя на Европейския парламент Антонио Таяни, министър-председателят на Малта Джоузеф Мускат, от името на малтийското председателство на Съвета на Европейския съюз, и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, предава БГНЕС.
Председателите на трите европейски институции заявяват още: През последните 10 години нашите институции работиха усилено съвместно, за да поправят тази пазарна неефективност. При всяко преминаване на граница в ЕС по празници, за работа, следване или просто на кратко посещение европейските граждани внимаваха как използват своите мобилни телефони и се притесняваха от високи телефонни сметки заради таксите за роуминг. Таксите за роуминг са на път да се превърнат в история. От утре ще можете да останете във връзка, докато пътувате в ЕС, на цената, която плащате у дома.
Отдавна чакахме този ден и мнозина се потрудиха той да настъпи. Чрез тясно сътрудничество Европейският съюз постигна конкретни положителни резултати за европейските граждани. Горди сме, че ЕС сложи край на високите цени за роуминг и сме благодарни на всички, които показаха решителност да се преборят с всички предизвикателства по пътя към целта.
Едновременно с това ЕС успя да намери точния баланс между премахването на таксите за роуминг и необходимостта националните абонаментни пакети за мобилни услуги да запазят своята конкурентоспособност и привлекателност. Операторите разполагаха с 2 години да се подготвят за този ден и сме уверени, че те ще се възползват от възможностите, които предлагат новите правила в полза на своите клиенти”.
Премахването на таксите за роуминг е в основата на цифровия единен пазар на ЕС и е нова стъпка към изграждането на единно и устойчиво европейско цифрово общество, достъпно за всички европейски граждани.
Actualno.com припомня, че идеята за отмяна на роуминга в ЕС беше формулирана от Европейската комисия през 2013 и отначало се предвиждаше отмяната да стане през 2015 година. Идеята е в това, че Европейската общност е не само единен пазар, но и единно информационно пространство, макар и само на хартия – на практика днес всеки гражданин на държава от ЕС, излизайки зад граница в рамките на ЕС, веднага попада в зоната на роуминговото обслужване и плаща за връзка няколко пъти по-скъпо.
Ето и какво беше договорено за цените на едро т.е. таксите между мобилните оператори т.е. максималните надценки, които те могат да налагат при определени обстоятелства на потребители в роуминг ("роуминг като у дома"):
1. 3,2 евроцента на минута разговор в рамките на ЕС от 15 юни, 2017 година;
2. 1 евроцент на SMS;
3. Поетапно намаление на горната цена за петгодишен период при ползването на мобилен интернет - максимум 7,7 евро за 1 гигабайт от 15 юни, 2017 година, която пада до максимум 6 евро за 1 гигабайт от 1 януари, 2018 година, а на 1 януари 2019 година максималната цена вече ще е 4,5 евро.
След това - от 1 януари 2020 година цената става 3,5 евро за гигабайт, от 1 януари, 2021 година вече ще е 3 евро за гигабайт, а от 1 януари, 2022 година ще бъде 2,5 евро за гигабайт. Споразумението означава, че плащаш толкова за цялата територия на ЕС за мобилни услуги, колкото би платил в страната (бел. ред. - стига да е член на ЕС), в която си сключил договор с мобилен оператор.