Антибългарската поправка в Доклада на Европейския парламент за напредъка на РС Македония е паднала. Това съобщи за БГНЕС евродепутатът Андрей Ковачев.
Още: За да не участват в цирк в полза на Путин: ПП-ДБ напуснаха пленарна зала (ВИДЕО)
Още: Борисов "не съветва" Митов за скандала в ГДБОП: Трябва да ги омете всичките (ВИДЕО)
„Предотвратихме най-лошото. Мисля, че е голям успех, защото успяхме да мобилизираме толкова голяма подкрепа по това гласуване“, каза той и добави: "Нашите две поправки бяха приети".
Двете поправки бяха внесени от името на Европейската народна партия на Андрей Ковачев.
Те са свързани с решението на ЕП, че предишни препоръки за недискриминация на хора, заявяващи открито своята българска принадлежност или произход, не са били изпълнени и все още към днешен ден е проблем да заявиш, че имаш нещо общо с България. Втората поправка настоява за историческо помирение, основаващо се на нашата обща българска история, както е записано и в Договора за приятелство и добросъседство.
Още: Борисов ще действа като кон с капаци за кабинета (ВИДЕО)
Още: Опозицията се кани на кабинета "Желязков", плаши с още един вот на недоверие
Европейският парламент гласува годишния доклад за РС Македония. Макар и само с консултативен характер, докладите на ЕП за напредъка на страните кандидатки отразяват настроенията на различните политически сили в Европарламента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Започват дебатите по първия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"
В последния момент преди гласуването, групите на Зелените и на Социалистите в ЕП бяха подали предложения за поправки към доклада с изключително небалансирано, едностранно и несправедливо спрямо България съдържание. В тях, представители на българското правителство бяха обвинени в „провокативни изявления по исторически въпроси“, засягащи РС Македония и се „призовават българските власти да се въздържат от подобни изявления въпреки продължаващата предизборна кампания в България“.
За съжаление, евродепутатите от БСП не успяха да убедят своята собствена група да оттегли това небалансирано предложение.
По време на днешния дебат, предхождащ гласуването, в ЕП призоваха РС Македония и България да възобновят конструктивния диалог в съответствие с Договора за приятелство и добросъседство. „Добросъседските отношения са същностна част от процеса на разширяване на Европейския съюз, подчерта на свой ред еврокомисарят по разширяването Оливер Вархели.
Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори
Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството